Gündem Haberleri

  Yavru köpeğe görülmemiş işkence

  Bünyamin YIL / ADANA, (DHA)
  13.10.2011 - 11:50 | Son Güncelleme:

  ADANA’da bir çiftlikte tavuklara saldırdığı için av tüfeğiyle vurulan ve yaralı halde ön ayaklarından iple bağlanıp, motosikletle yolda sürüklenerek işkence yapılan yavru köpeği, tesadüfen yoldan geçen iş kadını Meliha Tekin’in kurtarma çabası yetmedi. Yavru köpek için harekete geçen Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık hurriyet.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.

  Muğla’dan Adana’ya bir iş görüşmesi için gelen Meliha Tekin’in veterinere götürdüğü yavru köpek, tedavisi mümkün olmayınca acılarına son verilmesi için iğneyle uyutuldu.

  YAVRU KÖPEĞE BÜYÜK İŞKENCE

  Meliha Tekin, beraberinde kardeşi Melih Tekin ve arkadaşlarıyla hafif ticari araçla Yumurtalık İlçesi’ne giderken, Ziyanlı Köyü yakınlarında karşı yönden gelen kimliği belirsiz motosikletli bir kişinin ön ayaklarına ip bağladığı yavru köpeği yolda sürüklediğini gördü. Bu manzara karşısında harekete geçen Tekin ve arkadaşları, motosikletli gencin peşine düşüp, durdurdu. Meliha Tekin, hemen yaralı haldeki köpeğin ayaklarına bağlı olan ipi çözüp, kucağına aldı.

  'TAVUKLARI YEDİĞİ İÇİN AĞAM VURDU’

  Meliha Tekin, bir yandan da motosikletli gencin neden böyle bir vahşet yaptığını sordu. Tekin, "Mobileti kullanan şahıs bir çiftlikte çalıştığını söyleyip, ’Ağam tavuk yediği için köpeği vurdu. Bana da köpeği sürükleyerek, götürüp atmamı istedi’ dedi. Yavru köpeğin tavukları yakalayıp yemesi mümkün değil. Zaten kendisi ancak tavuk büyüklüğünde, nasıl zarar verebilir?" diye tepki gösterdi.

  Meliha Tekin ve beraberindekiler köpekle ilgilenirken, motosikletli genç kaçıp izini kaybettirdi.

  Bu arada Tekin’in yavru köpeği kurtarma çabası, beraberindeki arkadaşları tarafından fotoğraflandı, yapılan eziyet belgelendi.

  İĞNEYLE UYUTULDU

  Tekin, durumu ağır olan yavru köpeği kurtarabilmek için Yumurtalık Belediyesi Veterineri Abdil Salıç’a götürdü. Veteriner Abdil Salıç, silahla vurulduğu ve yolda sürüklendiği için derin yaraları olan köpeğin kurtarılamayacağını söyledi. Köpeğin acılarına iğneyle uyutularak son verildi.

  Tekin, yavru köpeğin başına gelenleri, Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık’a iletti. Çıtırık, plakası belli olan motosikleti kullanan kişi ile köpeği tüfekle vuran kişinin bulunup, cezalandırılması için harekete geçti.

  'BU ŞAHISLARIN MÜŞAHİDE ALTINA ALINMASINI İSTİYORUZ'

  Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, hurriyet.com.tr’ye çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Çıtırık, “Motosikletin plakasından yola çıkarak kaymaklık, jandarma ve emniyet genel müdürlüğüne şahısların bulunması için başvurduk. Şahıslar belirlendikten sonra para ceza verilmesini talep edeceğiz. Ağasının “öldür” emriyle zavallı hayvanı öldüren şahısın, meskun mahalde ateşli silah kullanmaktan dolayı ceza almasını sağlayacağız.

  Ayrıca, Kaymaklığı ve Adana İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurup, şahısların müşahide altına alınmasını isteyeceğiz. Çünkü bir hayvana zarar veren bu şahıslar, insanlar için de tehlike teşkil ediyor demektir” dedi.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı