GeriGündem Yasa çıktı, Star’ı yabancıya satmanın yolu açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yasa çıktı, Star’ı yabancıya satmanın yolu açıldı

Yabancı sermayenin, bir televizyon kuruluşunun yüzde 100 hissesini satın almasının önünü açan yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP’yi böldü. CHP’nin yanısıra 20’yi aşkın AKP’linin de karşı çıktığı teklif, ‘milli hassasiyetlere zarar vereceği’ tezlerine rağmen kabul edildi.

Başta Star TV olmak üzere, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine geçen eski Uzan Grubu şirketlerinin satışını kolaylaştıran düzenleme, halen yürürlükte olan ve bir ulusal radyo ve televizyon kuruluşunda yabancı sermayenin sahip olabileceği yüzde 25 sınırını kaldırıyor.

ALTI KANALDA HİSSE ALABİLECEK:

Düzenlemeye göre, şu anda 24 ulusal kanalın faal olduğu Türkiye’ye gelecek yabancı sermaye, en çok altı ulusal televizyon kanalının hisselerini satın alabilecek. Ancak, yabancı sermaye bölgesel ve yerel radyo-televizyon yayın kuruluşlarında hisse sahibi olamayacak.

GAZOZ FİRMASININ SATIŞI DEĞİL:

AKP Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır,. CHP’liler gibi teklifin Anayasaya aykırı olduğunu savundu. Yalçınbayır, ‘Bu satış herhangi bir gazoz firmasının satışı değil. Düşünceyi açıklama, yayma ve basın özgürlüğünü sınırlandıracaktır. Bu yabancı kanalların, olağanüstü süreçlerde kamuoyunu nasıl oluşturduğunu biliyoruz. Yabancı sermayenin sahip olduğu televizyon kanallarında RTÜK mü yetkili olacak zannediyorsunuz. Derhal tahkime AB’ye gidecekler. Bazı dönemler vardır ki genel başkanlarına rağmen milletvekilleri karar verir. 1 Mart onlardan birisidir. Gün, o gün arkadaşlar’ diye konuştu.

ŞENER: RTÜK CEZASINI VERİR:

Aykırı seslere Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener yanıt verdi. Mal, sermaye ve insanın yerküre üzerindeki hızlı dolaşımına dikkat çeken Şener, teknolojinin hepsinden daha hızlı olduğunu vurguladı. Dışarıdan gelen yayınlara karşı Türkiye’nin koruma zırhı altında olmadığını belirten Şener, şunları söyledi: ‘Aklınıza milli menfaatlerin ötesinde bir yayın politikasının Türkiye’yi işgal edeceği geliyorsa böyle bir realite yok. Burada yapılan yayının niteliğiyle ilgili tahkim olmaz. Yayında ulusal menfaatlere aykırı birşey çıkarsa RTÜK cezasını verir. Milli menfaatleri koruma hassasiyetinin sermayeyle ilişkisi kurulamaz. Eskiden solcu arkadaşların temel sloganı ‘sermayenin milliyeti olmazdı’. Değişen dünyayı görmek lazım. 25 AB ülkesinin tamamında kendi içlerinde yabancı sermaye sınırı yok. Fransızlar gider İtalya’daki tüm yayın kuruluşlarına girebilir. Yabancı sermaye ürkektir ve gittiği ülkenin kuralları konusunda hassastır.’

AKP’yi böldü

CHP’nin Anayasaya aykırı bulduğu düzenleme AKP’yi de böldü. AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş yüzde 25 hissenin yüzde 100’e çıkarılması maddesiyle ilgili ‘şaşkınlığını’ gizleyemediğini söyledi. ‘Yapılan iş vebaldir. Bu madde değişmelidir’ diyen Yalçıntaş’ın arkasından, aralarında Süleyman Gündüz, Faruk Ünsal, Zekeriya Akçam’ın da bulunduğu bazı AKP’lilerin de desteğiyle yabancı hissesinin yüzde 49’a çekilmesini düzenleyen önerge verdi. Yalçıntaş önergeyi savunurken, ‘Star’ı satmakta müşkül duruma düşüyorsak milli çapta yardım açalım veya TRT’ye satalım. Yabancı kim? Ya Evangelistler, ABD’den belli gruplar ya da Ortadoğu’dan bazı devletler ilgilenecek. Göremiyor muyuz’ dedi. CHP ile 20’ye yakın AKP’linin desteklediği önerge reddedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle