Gündem Haberleri

  Yargıtay: Eşini döven kocaya hakaret eden kadın eşit kusurlu

  ANKA
  09.07.2007 - 09:19 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, alkol alarak eve gelen, eşine hakaretler yağdırıp şiddet uygulayan, evdeki pencerelerin camlarını kıran, koltukları parçalayan, evin kilidini değiştirip eşinin eve girmesini engelleyen ve eşinin rızasını almadan annesini eve yerleştiren kocasına hakaret eden kadın ile kocasının eşit kusurlu olduğuna karar verdi.

  Karşıyaka 1. Aile Mahkemesi, eşinden boşanma talebinde bulunan kocayı, eşine 5 bin YTL manevi ve 2 bin YTL de maddi olmak üzere toplam 7 bin YTL tazminat ödemeye mahkum etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma hükmünü onarken tazminat hükmünün bozulmasına karar verdi. Mahkemenin vermiş olduğu kararını bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Boşanmaya neden olan olaylarda eşine ağır hakaretlerde bulunan davalı kadının eşit kusurlu olduğu ve Türk Medeni Kanunu’nun 174. maddesi koşullarının gerçekleşmediği nazara alınmadan davalı kadın yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi doğru görülmemiştir” gerekçesini yazdı.

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin verdiği bozma kararına direnen mahkeme gerekçesinde şu görüşlere yer verdi: “Dosya içeriği, tanık anlatımları ve doktor raporundan anlaşılacağı gibi olay akşamı evde alkol alarak alkolün etkisiyle evin çerçevesini ve camlarını kıran, eşine şiddet uygulayan davacıya karşı bayanın da tepki olarak hakaret ettiği sabittir. Mahkeminzce verilen kararda her iki taraf da kusurlu bulunmuş, ancak eşinin rızasını almadan zorla annesini eve getirmek isteyen ve buna karşı çıkan eşine şiddet uygulayan davacının daha fazla kusurlu olduğu tespiti yapılarak tarafların boşanmalarına hükmedilmiştir. Bir defa bay ve bayanın eylemleri eşit ve orantılı değil, olayların oluşumunda birlik görevlerini yerine getirmeyen eşine şiddet uygulayan, alkol alarak evin cam ve çerçevelerini kıran koca daha ağır kusurludur”

  Mahkemenin direnme kararının ardından dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine geldi. Genel Kurul’un vereceği karar sonrası eşlerin eşit kusurlu olup olmadıkları kesinlik kazanacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı