Gündem Haberleri

  Yargıtay’dan müdürüne cüzamlı diyen öğretmene 1 milyar ceza

  Olcay PINAR/ANKARA
  03.09.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, okul müdürü hakkında cüzzamlı dedikodusu yayan, üstüne üstlük kaymakamlığa ihbarda bulunan ve müdür H.Ş’yi hastane hastane gezmek zorunda bırakan öğretmenin 1 milyar TL tazminat ödemesi kararını onadı.

  2001 yılında Etimesgut Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu’na geçici olarak görevlendirilen P.D. adlı öğretmen, okul müdürü H.Ş’nin yüzündeki çiçek bozuğu izlerinden evhama kapılarak cüzamlı olduğundan şüphelendi. Bunun üzerine P.D. okul müdürü H.Ş’nin cüzzam hastası olduğu söylentisini okulda yaymaya başladı. P.D. bununla da kalmayıp müdürün cüzam hastası olduğunu Kaymakamlığa, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de bildirdi. P.D. Etimesgut İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’na dilekçe vererek H.Ş’nin lepra (cüzam) hastası olduğunu, bu nedenle bu okulda görev yapmak istemediği yönünde başvuruda bulundu.

  P.D’nin şikayetiyle Müdür H.Ş’nin hastane çilesi başladı. H.Ş. kendini temize çıkarmak için Ankara Numune Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Psikiyatri, Göz hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz uzmanlarını tek tek dolaştı. Uzmanlar, H.Ş’de cüzam olmadığı kanısına vardılar.

  Müdür H.Ş. cüzam olmadığını ispatlayınca öğretmen P.D’ye karşı 5 milyarlık tazminat davası açtı. Dava sırasında da Perihan D.’nin garip iddiaları devam etti. P.D. okuldaki diğer öğretmenlerin kendisine ‘müdürün olağanüstü güçleri olduğunu, efsunlu olduğunu, hatta ateşten etkilenmediğini ve sigarasını elle söndürdüğünü’ söylediklerini iddia etti. Ancak P.D’nin bu iddiaları tanıklarca yalanlandı.

  Müdür H.Ş’nin davasını haklı bulan yerel mahkeme, P.D’yi 1 milyar tazminat ödemeye mahkûm etti. P.D. kararı temyiz ettirdi. Ancak son olarak Yargıtay Genel Kurulu, müdürün kişilik haklarınının ‘cüzam söylentisi ile saldırıya uğradığına’ karar verdi. Kurul, bu nedenle manevi tazminata karar veren yerel mahkemenin kararını yerinde buldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı