GeriGündem Yargıtay’a 8 kadın üye
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yargıtay’a 8 kadın üye

HSYK’nın 5 üyesi ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve müsteşarı arasında yaşanan kriz çözüldü. Yargıtay’ın 23 yeni üyesi ile Danıştay’ın 9 üyesi dün yapılan 7 saatlik toplantıda oybirliğiyle seçildi. Yargıtay’da 8 kadın üye yer aldı.

ADALET Bakanı Cemil Çiçek ve Müsteşarı Fahri Kasırga ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), seçilmiş 5 üyesi arasında yaşanan Yargıtay ve Danıştay’a üye seçimi krizi dün çözüldü. Bakan Çiçek başkanlığında yapılan ve 7 saat süren HSYK toplantısında Yargıtay’a 23, Danıştay’a 9 yeni üye oybirliğiyle seçildi. HSYK erkeklerin ağırlıkta bulunduğu Yargıtay’a 8 kadın üye birden getirdi. Başkanı da kadın olan Danıştay’a da 5 kadın üye seçildi. Çiçek, "Dairelerin ihtiyaçlarına göre seçim yaptık. Seçimleri oy birliğiyle yaptık. Yargıtay açısından 8 tane bayan vardır. Hayırlı uğurlu olsun."

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sadık Demircioğlu, bakanlık bürokratları arasından Yargıtay’a üye seçilen tek isim oldu.

YENİ ÜYELER

Yargıtay’a seçilen yeni üyelerin isimleri şöyle: Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Ayşe Albayrak Doğan, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Satı Ateşel, Ankara Hakimi Ayşe İnce Özden, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saniye Tarhan, Eskişehir Ticaret Mahkemesi Başkanı Mehmet Gündüz İpek, Kadıköy Ticaret Mahkemesi Başkanı Kemalettin Yüksel, Ticaret Mahkemesi Başkanı Mustafa Acır, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karayiğit, Yargıtay Tetkik Hakimleri Ahmet Duru, Bahri Demirel, Nuray Taşçıoğlu Duranoğlu, Mahmut Kamacı, Ayşe Ayten Güllüoğlu, Ayşe Zehra Tepedelenlioğlu, Mesut Balcı, Rıza Sarıtaş ve Filiz Pınarcı, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sadık Demircioğlu, Yargıtay Cumhuriyet Savcıları Ramazan Özkepir, Haydar Metiner, İbrahim Şahbaz, Günsal Albayrak ve Osman Baş.

YENİ DANIŞTAY ÜYELERİ

Danıştay üyeliklerine ise şu isimler seçildi: Danıştay savcıları Tülin Özgenç, Emin Celalettin Özkan, Yakup Kaya, Ülkü Erbük ve Erkan Cantekin, Danıştay Tetkik Hakimleri Tülin Özdemir ve Nilgün İpek, Ankara Vergi Mahkemesi Başkanı Fatih Hakçı, Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Nurben Ömerbaş.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle