Gündem Haberleri

  Yangına giden itfaiye evde 50 dinamit lokumu buldu

  M. Akif ERDEM/İSTANBUL, (DHA)
  18.05.2010 - 10:14 | Son Güncelleme:

  İstanbul Maltepe olası bir faciadan ucuz kurtuldu... İtfaiye ekipleri yangın ihbarı için gittikleri dairede onlarca dinamit lokumu bulunca şoke oldu. İtfaiye ekipleri hemen polise haber verdi, yangın söndürüldü. Bomba uzmanları dinamit lokumlarını dikkatli bir şekilde dışarı çıkardı.

  Uzmanlar, dinamit lokumlarının patlaması halinde 3 kilometrekarelik bir alanın birinci derece zarar göreceğini, 40 kilometrekarelik alanda ise yapıların ise etkileneceğini söyledi. Patlamanın Maltepe'de bir deprem etkisi yaratabileceğini belirtti.

  OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  İŞTE OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  Mahallenin az kalsın havaya uçmasına neden olacak yangın söndürülürken, bomba imha ekipleri yaklaşık 50 dinamit lokumunu kontrollü bir şekilde dışarı çıkarıp inceledi. Gözaltına alınan ev sahibinin eskiden taş ocağı işletmeciliği yaptığı öğrenildi.        
    
  Eczacıbaşı Mahallesi, Bağdat Caddesi'nde bir binada yangın çıktı. İddiaya göre, o sırada evde yalnız bulunan 7 yaşındaki erkek çocuk M. Balkız, çakmakla oynarken yangın çıkmasına neden oldu. Komşular itfaiye ekiplerine haber verdi. İtfaiye ekipleri daireye girip yangını söndürdü. Ancak itfaiye ekipleri içerde dinamit lokumlarını görünce hemen polis ekiplerine haber verdi. Olay yerine hemen bomba imha ekipleri, olay yeri inceleme ve çok sayıda polis ekibi sevkedildi. İçerdeki dinamit lokumlarının terör olaylarına yönelik kullanım amacı olabileceğini de değerlendiren polis, sokağı ablukaya alarak detaylı bir inceleme başlattı. Onlarca polis ikinci kattaki dairenin içinde ve çevresinde detaylı bir inceleme yaptı.

  Bomba uzmanı ekipler dışarı çıkardıkları dinamit lokumlarını dikkatli bir şekilde incelerken, yangınla birlikte dinamit lokumlarının patlaması durumunda büyük bir facia yaşanacağı da ortaya çıktı. İçerdeki yangının dinamit lokumlarına sirayet etmemiş olması facianın önüne geçti. Ev sahibi Mehmet Balkız, gözaltına alındı.
  Yapılan araştırmada Mehmet Balkız'ın, taş ocağı işlettiği Samsun'dan İstanbul'a geldiği belirlendi. Mehmet Balkız, polise, dinamit lokumlarını Samsun'daki taş ocağında kullandığını söyledi. Ancak Mehmet Balkız'ın dinamit lokumlarını neden İstanbul'a getirdiği henüz belirlenemedi.

  Polis ekipleri saatler süren incelemenin ardından dinamit lokumlarını da alarak delil torbasına koydu. Polisin soruşturması devam ediyor.


   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı