Gündem Haberleri

  Yalova: 312. madde daha özgürlükçü olmalı

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 17:23 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkan Vekili ANAP’lı Yüksel Yalova, 312. maddenin ‘daha demokratik, daha özgürlükçü, daha çağdaş değerler içeren, daha insana değer veren yaklaşım içinde bir yasa olarak’ çıkması gerektiğini söyledi.

  TBMM Başkan Vekili Yüksel Yalova, ‘‘312. madde ile ilgili benim bireysel dileğim, daha demokratik, daha özgürlükçü, daha çağdaş değerler içeren, daha insana değer veren yaklaşım içinde bir yasa olarak çıkmalıdır’’ dedi.

  Yalova, ‘‘Değişen Devlet ve Paradigma’’ konulu ders vermek üzere geldiği İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, TCK’nın ‘‘Suça Kapalı Tahrik’’ başlıklı 312. maddesinde yapılacak değişiklikle ilgili sorusu üzerine Yalova, ‘‘Üstünde çalışılıyor. Komisyonlarda geliştirilecek. Benim bireysel dileğim, 312. maddenin daha demokratik, daha özgürlükçü daha çağdaş değerler içeren, daha insanlara değer veren yaklaşımı içeren bir yasa olarak çıkmasıdır’’ şeklinde yanıt verdi.  

  TÜTÜN YASASI VE İSTİFA

  Bir başka gazetecinin de ‘‘Bakanlıktan istifa ettiğiniz Tütün Yasası kabul edildi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusunu da Yalova,’’Tütün Yasası ile ilgili Cumhurbaşkanı Meclis’e geri gönderme yetkisini kullandı. Şimdi Meclis yeniden kabul etti ve Cumhurbaşkanı’nın ikinci kez geri gönderme yetkisi yok’’ dedi. Yalova, şöyle konuştu:

  ‘‘Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilirdi. Parlamento böyle kabul etti. Yasama organının iradesi hepimizi bağlar, saygı duyulması gereken bir alandır, diye düşünüyorum. Şimdi Anayasa Mahkemesi’ne müracaatlar vardır. Anayasa Mahkemesi ne derse göreceğiz. Ben siyasi özgürlük alanıma giren bir nokta olduğu için tercihimi belirttim.

  Hiç de öyle pişman falan da olmadım. Doğru bildiğim bir şeydi. (Toplumsal memnuniyeti sağlayan bir yasa olması gerekir) demiştim. 3 milyon insanı ilgilendiren bir husustu, tabiki özelleştirmeye evet. Elbette özelleştirmeye karşı olmak düşünülemez ama daha farklı ele almamız gerekirdi diye düşünüyorum. İnşallah ben yanılırım, milyonlarca insan mutlu olur.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı