GeriGündem Washington’u Selahaddin ısrarı ürküttü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington’u Selahaddin ısrarı ürküttü

ABD'nin Irak için Türk askerinden vazgeçme eğiliminde, Türkiye'nin Selahaddin bölgesinde görev yapmak istemesi etkili oldu. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, tezkerenin TBMM'de kabulünden sonra Ankara çeşitli yollarla Washington'a Türk askerinin Irak'ta Tikrit'i de içeren Selahaddin bölgesinde görev verilmesi mesajını gönderdi. Selahaddin'in hem stratejik bölge olması, hem de iklim koşulları nedeniyle Türk askeri için en uygun yer olduğunu düşünen Ankara'nın bu istemi, özellikle Kürt grupları arasında ciddi rahatsızlığa yol açtı.

KÜRTLER İKNA OLMADI

Celal Talabani
ve Mesut Barzani Türkmenleri, Arapları ve Kürtleri barındıran Selahaddin'de Türk askerine sıcak bakmadıklarını bildirdi. ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer de, Kürt grupları ikna edemeyince Washington'a, Irak'a Türk askeri gelmemesinin daha doğru bir tutum olacağını rapor etti. Ankara ise, ‘‘Etnik grupların kesiştiği’’ bir bölge özelliğine sahip Selahaddin'de sağlanacak huzur ve istikrarın, tüm Irak için örnek oluşturacağından hareket etti. Türkiye, Ürdün, Suriye ve Suudi Arabistan'la sınır olan El Anbar bölgesine ise hem ağır iklim koşulları, hem de fazla stratejik özelliği olmaması nedeniyle sıcak bakmadı.

ABD'yi Türk askerinden vazgeçirtmeye başlayan bir diğer neden de, Türkiye'nin askerin konumunu belirlemek için Washington yönetimiyle yeniden kapsamlı bir müzakere yapmak istemesi oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle