Gündem Haberleri

  Vurgun davası yarın başlıyor

  Hürriyet Haber
  14.01.2002 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bazı ihalelerine ilişkin yürütülen 'Vurgun Operasyonu' soruşturmasının sonunda 13`ü tutuklu 361 sanık hakkında açılan davaya, yarın Ankara 1 No`lu DGM`de başlanacak.

  Ankara 1 No`lu DGM, davaya ilişkin hazırladığı tensip tutanağında, sanık sayısının çok olması dolayısıyla 15-16 ve 17 Ocak 2002 tarihlerini duruşma günü olarak belirlemişti. Davanın yarınki oturumunun başlama saati 09.10 olarak tespit edilmişti.

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Mehmet Sedat Aban`ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin tutuklu olduğu davada, Ankara dışında ikamet eden sanıkların savunmalarının talimatla alınması kararlaştırılmıştı.
            
  İddianamede, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Mehmet Sedat Aban`ın, hukuki ve fiili durumu, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, devlet alım-satımında ihaleye fesat karıştırarak çıkar sağlamak' olarak tanımlanıyor.

  İddianamede, Aban hakkında, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu`nun 1/1, Türk Ceza Kanunu`nun "Devlet alım-satımına fesat karıştırma" hükmünü içeren 205, TCK`nın 'müteselsil suçlar' başlıklı 80. maddeleri uyarınca 3 yıl 6 aydan 24 yıla kadar ağır hapis cezası talep ediliyor.

  4422 sayılı Yasa`nın 1/4. maddesine göre Aban`ın 'haksız elde ettiği malların devlete devri' istenen iddianamede, TCK`nın 'kamu hizmetlerinin yasaklanması' hükmünü içeren 31. uyarınca kamu hizmetlerinin yasaklanması isteniyor.

  İddianamede, 'Vurgun Operasyonu'ndan sonra görevden alınan tutuklu sanıklar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdür Vekili İlkutlu Gönülal, Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı ve Yeterlilik Komisyonu Başkanı Mehmet İnce, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü`nde Şube Müdür Vekili ve Yeterlilik Komisyonu Başkan Vekili Mehmet Dikmen, İhale ve Program Takip Şube Müdürü Mehmet Ali Erkılıç, yeterlilik komisyonu üyeleri Mehmet Ali Sargın, Selim Özcan ve Davut Yahşi, Ankara İl Müdürlüğü`nde eski Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kenan Bozokalfa, tüm ihalelerin hazırlanmasında 'kilit adam olduğu belirtilen' Fethi Soydan ve 'siyasi ilişkileri sonucu belirlediği kişilerin davetiyeli ihaleleri kazanması için Bakanlık`ta, Aban`la hareket ettiği' bildirilen eski Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müşaviri Sedrettin Dinçer, Pırlanta İnşaat Şirketi`nin sahibi Mustafa Eriş ve adamı İbrahim Mithat Eşmeli hakkında, 4422 sayılı Çıkar AmaçlıSuç Örgütleriyle Mücadele Kanunu`nun 1/1, Türk Ceza Kanunu`nun 'Devlet alım-satımına fesat karıştırma' hükmünü içeren 205, TCK`nın ``müteselsil suçlar' başlıklı 80, 4422 sayılı Yasa`nın 1/4-6. maddesine göre, 24`er yıla kadar ağır hapis isteniyor. İddianamede, sanıkların 'haksız elde ettikleri malların devlete devri' ve TCK`nın31. maddesi uyarınca kamu hizmetlerinin yasaklanması talep ediliyor.

  İddianamede, çoğunluğunu müteahhitlerin oluşturduğu 348 kişinin ise 4422 sayılı Yasa`nın 1/1, TCK`nın 'cemiyet mensuplarına yardım' hükmünü içeren 314, 'arttırma veya eksiltmeden menfaatle çekilme' fiilini düzenleyen 368 ve 'devlet alım-satımına fesat karıştırma' başlıklı 205. maddeleri uyarınca cezalandırılmaları isteniyor.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı