Gündem Haberleri

  Viranşehir'de seçime protesto

  Mustafa MERT/VİRANŞEHİR Şanlıurfa / DHA
  22.07.2007 - 13:58 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’ne bağlı Işıldar Köyü ile bu köye bağlı Usluca Mezrası’ndaki 831 seçmen, bölgeye yıllardır hizmet getirmediklerini ileri sürdükleri siyasileri protesto için sandığa gitmedi.

  Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’ne bağlı Işıldar Köyü ile bu köye bağlı Usluca Mezrası’ndaki 831 seçmen, bölgeye yıllardır hizmet getirmediklerini ileri sürdükleri siyasileri protesto için sandığa gitmedi. Köye gelen Viranşehir Kaymakamı Ogün Bahadır’ın çabası da köylüleri ikna etmeye yetmedi.

  Viranşehir’e 12 kilometre uzaklıktaki toplam 5 bin nüfuslu Işıldar Köyü sakinleri, yıllardır yollarının asfaltlanmaması ve sağlık ocaklarının atıl durumda olması nedeniyle seçimlerde oy kullanmama kararı aldı. 831 seçmeni bulunan köye kurulan 3 seçim sandığına sabah saatlerinden itibaren kimse gelmedi. Köyde oy kullanılmadığını gören görevli jandarma, durumu kaymakamlığa bildirdi. Bunun üzerine Kaymakam Bahadır, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Kadir Gezici ile birlikte köye geldi. Işıldar İlköğretim Okulu bahçesinde toplanan yaklaşık 300 kişiye, oy kullanmamalarının suç olduğunu söyleyen Bahadır, gazetecilerin de görüntü almamasını istedi.

  KAYMAKAM İKNA EDEMEDİ

  Seçmenlere oy kullanmaları için ricada bulunan Kaymakam Bahadır'ın da çabaları olumsuz sonuçlandı. Burada köylüler adına konuşan Muhtar Mustafa Alkan, “Bizlerden yıllardır hizmet yapacaklarını söyleyerek oy istiyorlar. Ama bugüne kadar kimse yanımıza uğramadı. Köyümüzün yolu yok. Kışın hasta olan insanları şehre ulaştırmakta büyük güçlük çekiyoruz. Bu yolda ölenler, doğuran kadınlarımız var. Yolumuz olmadığı gibi, suyumuz da yok. Köydeki kuyudan sağlıksız su içmek zorunda kalıyoruz. Yine uzun yıllar önce yapılan, daha sonra doktor ve görevli atanmadığı için ahıra dönüşen bir sağlık ocağımız var. Bu sağlık ocağımızın faaliyete geçirileceği sözünü de verdiler, ama gerisi gelmedi. Biz de bu seçimlerde tepkimizi ortaya koymak için sandık başına gitmeyecek ve oy kullanmayacağız” dedi.
  Çabalarının boşuna olduğunu fark eden Kaymakam ve Seçim Kurulu Başkanı, görevlilere sandıkların saat 16.00’ya kadar bekletilmesi uyarısını yaptıktan sonra köyden ayrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı