Gündem Haberleri

  Venezüella'da bir ABD'li gözaltına alındı

  AA
  10.08.2012 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, devlet başkanlığı seçiminde muhalif adayın kaybetmesi halinde ülkeyi istikrarsızlaştırma planına dahil olabilecek paralı asker olduğundan şüphelenilen bir ABD vatandaşının göz altına alındığını söyledi.

  Chavez, Hispanik ABD vatandaşının, 4 Ağustos'ta Kolombiya'dan Venezüella'ya geçerken yakalandığını, söz konusu kişinin pasaportunda Irak, Afganistan ve Libya gibi ülkelere giriş çıkış pullarının olduğunu ve coğrafi koordinatları içeren bir notebook taşıdığını söyledi.

  Hugo Chavez, sahil kenti Vargas'ta seçim kampanyası konuşmasında yaptığı açıklamada, “Tam anlamıyla paralı asker eşkaline sahip. Onu sorguluyoruz” dediği kişinin kimliği ve nerede sorgulandığına ilişkin bilgi vermedi.

  Chavez, söz konusu kişinin göz altına alındığı sırada yanındaki notebookun bir tarafını parçaladığını ifade ederek, “Bir grup burjuva, halkın zaferini reddetmeye hazırlanıyor, bu çok açık. Muhalif liderler, ülkeyi siyasi bir krize sokmaya ve şiddetle doldurmaya çalışacaklar. Herkese çok uyanık olmaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

  Venezüella Devlet Başkanı, ABD vatandaşının, 7 Ekim'de yapılacak devlet başkanlığı seçiminde muhaliflerin adayı Henrique Capriles'in yenilgiye uğraması halinde şiddetli protestoların fitilini ateşlemek için muhalifler tarafından işe alınmış olabileceğini iddia etti.

  ABD'nin Caracas Büyükelçiliği, Chavez'in açıklamasıyla ilgili olarak açıklama yapmadı.

  Venezüella muhalif milletvekili Pedro Pablo Alcantara ise telefonla yaptığı açıklamada, Chavez'in suçlamalarını reddetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı