GeriGündem Vekiller tatilden döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vekiller tatilden döndü

15 gün süren bayram tatilinin ardından Meclis bugün yumurta üreticilerinin sorunlarıyla çalışmalarına başlıyor. Gündemde ayrıca, uluslararası anlaşmalar var.

Danışma Kurulu`nun geçtiğimiz günlerde 6 partinin de ortak imzasıyla aldığı karar gereği, 25 Aralık Salı günü yumurta üreticilerinin sorunlarının tespiti amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu`nun raporu, Genel Kurul`da görüşülecek. Aynı gün sözlü soruların yanıtlanması işlemi de gerçekleştirilecek.

Genel Kurul, 26 Aralık Çarşamba ve 27 Aralık Perşembe günleri ise uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunduğuna dair tasarıları ele alacak.

Gündemde yer alan anlaşmalar şöyle:

 Türkiye ile İsrail  arasında kara taşımacılığı alanında ilkeler muhtırasının onaylanması.

 BM Hazır Barış Gücü Düzenlemeleri Sistemine katkılar hakkında Türkiye ve BM arasında ortak niyet beyanının onaylanması.

 Türkiye ile ABD arasında Belbaşı tesisinin kapanması ve yeni bir Sismik Araştırma İstasyonu`nun faal hale getirilmesiyle ilgili anlaşmanın onaylanması.

 Vatandaşlık Belgesi verilmesine ilişkin sözleşmenin onaylanması.

 Türkiye ile Moldova arasında imzalanan savunma sanayii işbirliğianlaşmasının onaylanması.

 Türkiye ile Güney Afrika Hükümeti arasında imzalanan hava taşımacılığı anlaşmasının onaylanması.

 Çocuk Haklarına dair sözleşmeye ek  çocuk satışı, çocuk fahişeliği ve çocuk pornografisi ile ilgili ihtiyari protokolün onaylanması.

 Kişi halleri konusunda milletlerarası karşılıklı bilgi verilmesine ilişkin sözleşmenin onaylanması.

 Türkiye ile Fas arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin anlaşmanın onaylanması.

 Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) kuruluş yasası ve sözleşmesinde değişiklik yapan KYOTO ve Mineapolis tam yetkili konferansı sonuç belgelerinin onaylanması.

 Ahvali Şahsiye belgelerinde yer alan bilgilerin kodlanmasına ilişkin sözleşmenin onaylanması.

 Yaşam Belgesi verilmesine dair sözleşmenin onaylanması.

 Türkiye ile Litvanya arasında hukuki ve ticari konularda hukuki ve adli işbirliği anlaşmasının onaylanması.

 Türkiye ile Cezayir arasında  yatırımların karşılıklı teşviki vekorunmasına ilişkin anlaşmanın onaylanması.

 Türkiye ile Moldova arasında imzalanan hava taşımacılığı anlaşmasının onaylanması.
   
KOMİSYONLAR
   
Kamu İhalesi Kanunu Tasarısı, 25 Aralık Salı günü tali komisyon olan Plan ve Bütçe, 26 Aralık Çarşamba günü ise Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu`nda görüşülecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının alım, satım, hizmet, yapım, kira ve trampa işlerine ilişkin düzenlemeler getiren Tasarı, bu ihalelerde saydamlık, rekabet, eşit muamele ve kamuoyu denetimini öngörüyor.

Bu arada Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi HakkındaKanun Tasarısı da 26 Aralık Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonu`nda ele alınacak.

Tasarı, kamu kurum ve kuruluşlarına borçlanma yoluyla kaynak yaratılmasına imkan veriyor. Buna göre, bütçe kanununda belirtilen ödenekler toplamı ile tahmin edilen gelirler arasındaki miktar kadar net borç kullanılabilecek. Bu limit en fazla yüzde 5 artırılabilecek. Mali yıl içinde ikrazen ihraç edilecek özel tertip devlet iç borçlanmasenetlerinin limiti, bütçe kanunlarında belirlenecek.

Hazine, kamu ya da özel kuruluşların iç piyasa borçlanmasına garanti vermeyecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte varolan    Hazine alacalarına tahakkuk eden gecikme faiz ve cezaları için uzlaşma imkanı da getiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle