Gündem Haberleri

  Vekile soru sorma cezası

  Nail KAHRAMAN/ERDEK (Balıkesir), (DHA)
  14.07.2007 - 10:17 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR’de köy kahcvesinde seçim propagandası yapan AKP Milletvekili İsmail Özgül'e ‘dokunulmazlıklar’, ‘PETKİM satışı’ ve ‘Başbakan'ın oğlunun gemi alması’ konusunda sorular yöneltenlerin evleri, aynı toplantıda bulunan Erdek Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Sarı tarafından, bir gün sonra ‘kaçak’ olduğu gerekçesiyle mühürletildi. Evleri mühürlenenler, “Miletvekiline soru sorduk diye evlerimiz mühürlenmesi şaka gibi” derken ‘partizanlık yapmakla’ suçladığı Başkan Sarı, “Evleri mühürlenenler, daha önce kaçak bina yaptıkları tespit edilen kişilerdir. Tüm kaçak binalar yıkılacak” dedi.

  AKP Balıkesir Milletvekili İsmail Özgül, seçim çalışmaları kapsamında Erdek Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Sarı ile birlikte, Paşalimanı Adası'ndaki Balıklı Köyü’ne gitti. Sahilde kahvedeki sohbet sırasında Balıklı sakinleri AKP Milletvekili İsmail Özgül'ü soru yağmuruna tuttu. Köyde oturanlardan emekli öğretmen 53 yaşındaki Ali Özbalık, ‘Dokunulmazlıkları niye kaldırmıyorsunuz?’, ‘PETKİM'i yabancılara neden sattınız?’ ve ‘Başbakan Erdoğan’ın oğlu askerlik yapamaz raporu aldı ancak 2.5 milyon dolara nasıl gemi alabildi?’ sorularını yöneletti.

  Bu sorular karşısında Milletvekili İsmail Özgül şaşırırken, ayağa kalkan Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı soru soran emekli öğretmen Ali Özbalık'a, “12 Eylül öncesi kızıl bayrak taşıyanlardansın” diye bağırdı. Orada bulunan Balıklı sakinlerinden 78 yaşındaki Melek Nermin Saçkan başta olmak üzere bazı kişiler Erdek Belediye Başkanı Sarı'ya, “Sen nasıl gelip bize hakaret edersin” diye karşı çıktı. Melek Nermin Saçkan, belediyenin temizlik hizmetlerinin yetersiz olduğunu, çıkabilecek bir yangında hiçbir müdahale aracının bulunmadığını ve köylerinin belediyeden yeterli hizmeti alamadığını söyledi.

  Bu tartışmaların ardından AKP Milletvekili İsmail Özgül, Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve partililer kızgın şekilde Balıklı Köyü’den ayrılıp adadaki Paşalimanı Köyü'ne gitti. Yolda konvoydaki araçların toz kaldırması üzerine AKP'liler ile kucağında çocuğuyla yürüyen Reşide Yusufoğlu ve babası Şaban Atayurt arasında tartışma çıktı.

  EVLER TEK TEK MÜHÜRLENDİ

  AKP heyetinin gergin geçen Paşalimanı Adası'ndaki seçim propagandasının ardından ididaya göre Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, soru soran ve kendileriyle tartışanların isimlerini tespit ettirdi.

  Olaydan bir gün sonra Paşalimanı Adası'na gelen iki belediye görevlisi, birgün önce AKP Milletvekili Özgül ve Erdek Belediye Başkanı Sarı ile tartışan Ali Özbalık, Melek Nermin Saçkan, Kaim Elban ve Şaban Atayurt ve yakınlarına ait 6 evi, kaçak inşaat olduğu gerekçesiyle mühürledi ve ceza kesti.

  Evleri mühürlenenler, Başkan Sarı'nın intikam duygusuyla hareket ettiğini ileri sürdü. Emekli öğretmen Ali Özbalık, AKP'li milletvekili ve belediye başkanına soru sorduğu için bunların yapıldığını belirterek, “Bizim evde olmadığımız bir saatte gelen görevliler kayınbiraderimin evinin kapısını mühürlemişler. Zaten adadaki ev de benim değil eşimin adına kayıtlı ve 25 yıldır vergileri ödenen eski bir ev. Benim evimi kaçak olduğu için mühürleyen başkan, adadaki bütün evlerin aynı durumda olduğunu bilmiyor mu? İmar geçmeyen bir yerde nasıl ruhsat alacak bu insanlar? Eğer bu uygulamayı hayata geçirecekse, adada 5 köydeki evlerin tamamını mühürleyip yıkmalılar” dedi.

  Evi mühürlenenlerden Melek Nermin Saçkan da “Hizmet isteyince kızıyorlar. AKP'li belediye başkanı, anlaşılmaz bir şekilde gelip evlerimizi mühürletti. Üstelik benim adıma olan evimin dışında, ölen eşimin adına olan evimi de mühürleterek, yaz tatili için gelen çocuklarım ve torunlarımla bizi sokakta bıraktı” diye konuştu.

  Eşi Ayşe Elban ile birlikte 1979 yılında yaptıkları evlerinde yaz tatillerini geçiren emekli öğretmen Kaim Elban ise konuşmalar sırasında hiç müdahale etmediğini, üstelik gerginleşen ortamı yatıştırmak için çaba sarf ettiğini söyledi. Kaçak diye mühürlenen evi için 1986 yılında çıkan imar affından yararlanıp, gerekli parayı da ödediğini kaydeden Elban, “Bu adadan imar geçmediği için, kimsede ruhsat bulunmuyor. Yalnızca bizim köyümüzde değil, tüm adadaki evlerin durumu aynı” dedi.

  Yine evi mühürlenen Şaban Atayurt ise, tek yaptıklarıın toz kaldıran konvoydakileri uyarmak olduğunu belirterek, “Hem benim, hem de soyadı benzerleği nedeniyle olayla ilgisi olmayan kardeşimin evi mühürlendi” dedi.

  BAŞKAN: KAÇAK EVLER YIKILACAK

  Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ise Paşalimanı Adası'na yatıkları seçim gezisinde tartışma olduğunu, ancak ev mühürlemenin bununla ilgisinin bulunmadığını ileri sürdü.

  Tartışmanın kendisiyle değil AKP Milletvekili İsmail Özgül'le yapıldığını söyleyen Başkan Sarı, “Evleri mühürlenenler, daha önce kaçak bina yaptıkları tespit edilen kişilerdir. Mühürlemenin tartışmayla ilgisi yok. Ben belediye başkanı olarak kaçak yapıldığını tespit ettiğim tüm evleri mühürletiyorum. Mühürlenen evler de ekipler tarafından daha önce belirlenmiş olan evlerdir” dedi.

  Adadaki tüm kaçak binaların yıkılması için gerekli yasal girişimi yaptığını ve Balıkesir Valiliği'ne başvurduğu söyleyen Başkan Hüseyin Sarı, “Olayların buraya gelmesi, yaklaşan seçimler öncesinde ada halkının sorunlarının çözümü için siyasilerden nemalanmak istemesinden kaynaklanıyor. Kaçak olan binaların tamamı yıkılacak. Geçen yıl AKP Bandırma İlçe Başkanı İsmail Çolak’ın kaçak evini de yıktım. Dolayısıyla partizanlık yapmadığımın göstergesidir bu” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı