Gündem Haberleri

  Vali: Kayıt parası sorununu kökten çözeceğiz

  Hürriyet Haber
  19.09.2005 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Vali Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ümraniye'de yaptırılan Emrullah Turanlı İlköğretim Okulu'nun açılışından sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdılar.

  Güler, minibüs ücretlerine yapılan zamma ilişkin bir soru üzerine, meslek odalarının yaptığı ücret tespitlerinin UKOME tarafından kabul edilmemesi durumunda ilgili merciinin valilikte kurulacak Hakem Heyeti olduğunu hatırlatarak, sorunun bu heyete gelmesinin ardından konunun karara bağlanacağını söyledi.

  Makul ücret ayarlaması yapılması gerektiğine işaret eden Güler, okul servis ücretlerinde bu durumun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gözetildiğini vurguladı. Fiyatların hem vatandaşı mağdur etmeyecek, hem de ilgili sektör temsilcilerinin zararına olmayacak şekilde orta noktada buluşturulması gerektiğini dile getiren Güler, ancak bu belli olmadan zamların uygulanmaması gerektiğini kaydetti. Güler, “Meslek odaları ve UKOME ile gerekli koordineyi kurar ve minibüs ücretleriyle ilgili konuyu bu hafta içinde karara bağlarız” dedi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, minibüs zammını UKOME olarak yüksek bulduklarını ve onaylamadıklarını hatırlattı.

  Sorunun bu noktada olmasına rağmen minibüslerde yeni fiyat uygulamasının başlatıldığını ve vatandaşların da bundan şikayetçi olduğunu anlatan Topbaş, bugüne kadar ödenen paraların iadesi olmayacağı için bir an önce ilgili meslek odasının müracaatını yapması ve Hakem Heyeti'nin kurulması gerektiğini belirtti.

  KAYIT PARASI SORUNU

  İstanbul Valisi Güler, “Bir veliden zorla bağış parası istediği iddia edilen Gazi İlköğretim Okulu müdürü hakkındaki soruşturma hangi safhada?” diye sorulması üzerine de, bahsedilen okulla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, soruşturmanın sonucunda gerekenin yapılacağını söyledi.

  Türkiye'de kayıt parası sorununu çözmek için valilik olarak bir proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Güler, “Üzerinde çalıştığımız ve gelecek yıl uygulamaya konulacak yeni bir sistemle kayıt parası sorununu kökünden çözmüş olacağız”dedi. Vali Güler, şunları kaydetti:

  “Velilerle okul idarelerini karşı karşıya getirmeden internet ortamından kayıtlar yapılacak. Veliler, sadece belgelerin istenmesi aşamasında okullara gelecek.

  İnternet üzerinden veya komisyon marifetiyle velileri okul idareleri ile karşı karşıya getirmeden ilçe milli eğitim müdürlükleri seviyesinde oluşturulacak heyetle, herkesin bulunduğu bölgelerdeki okullara kaydı sanki Anadolu Liseleri sınavı veya ÖSS gibi bir kayıt sistemiyle yapılacak. Bu sistemden sonra kayıt parası ile ilgili sıkıntılar gündeme gelmeyecek.”

  BJK-FB MAÇINDAKİ OLAYLAR

  Güler, bir gazetecinin “İnönü Stadı'nda dün oynanan maçta yaşanan olaylardan sonra güvenlik tedbirleri artırılacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine de, İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu'nun aldığı ve FB, GS ve BJK gibi spor kulüplerini kendilerine tanınan yüzde 5'lik misafir takım kontenjanını karşılıklı olarak kullanmayacakları yolunda bir karar olduğunu hatırlatarak, bu karar doğrultusunda dünkü maçta Fenerbahçe taraftarları için özel bir yer ayrılmadığını söyledi.

  Ancak Biletix'ten bilet alan ve deniz tarafındaki tribüne Beşiktaşlı taraftar gibi girip, maç başladıktan sonra farklı tezahürat yapmak isteyen grubun, yaratacağı tahrik ortamını gidermek için verdikleri talimatla polis tarafından saha dışına alındıklarını anlatan Vali Güler, bu uygulamanın yine derbi maçlarda devam edeceğini kaydetti. Bu uygulamayı delme amaçlı, provokatif amaçlı girişimler olabileceğine işaret eden Güler, bunlara imkan vermeyeceklerini kaydetti. Güler, şöyle devam etti:

  “5149 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun hükümleri gereğince dünkü maçta bu şekildeki tahrike sebep olan 65 kişi hakkında İl Spor Güvenlik Kurulu, gerekli idari ve cezai yaptırımları uygulayacaktır. Kulüplerin kendi verdikleri bir karardır, Spor Güvenlik Kurulu bunu karara bağlamıştır. Ben destekliyorum. En iyi şekilde devam edeceğine inanıyorum. Polis de görevini yerine getirmiştir.

  Bu hiç kimse maça gitmeyecek anlamında değil. Taraftar gider, biletini alır, gelir maçı seyreder o konuda bir kısıtlama yoktur. Dün de çok sayıda taraftar gelip maçı izlemiştir. Özlenen ve amaçlanan da budur. Ama organize hareketle tahrik ortamı yaratmak isteyenlere izin verilmeyecektir.”

  “SUYU KESİLEN OKUL YOK”

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul'da bazı okulların borçlarından dolayı sularının kesildiği söyleniyor. Bu doğru mu?” şeklindeki soru üzerine, okullarda böyle bir problemin yaşanmadığını söyledi.

  Okullara uygulanan ücretin oldukça düşük olduğunu dile getiren Topbaş, israfı önlemek için bir miktar su bedeli aldıklarını ve tamamen ücretsiz olmasının mümkün olmadığını kaydetti.

  Topbaş, İstanbul'da suyu kesilen okul olmadığını, fakat tesisat arızasından dolayı suyu akmayan okul olabileceğini vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı