Gündem Haberleri

  Ürküten keşif

  Hürriyet Haber
  06.10.2005 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, 1918 yılında 20-50 milyon insanı öldüren virüsü laboratuvarda yeniden canlandırdı. Bu virüsün bugünlerde can alan kuş gribiyle benzerliği saptandı.

  ‘İspanyol gribi’ olarak da adlandırılan ve 1918 yılında dünya genelinde 20-50 milyon insanın ölümüne yolaçan H1N1 virüsü yüksek korumalı bir laboratuvarda yeniden canlandırıldı. Bu canlandırma ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. Öldüren H1N1 virüsü de kuştan insana bulaşarak yayılmıştı. Uzmanlar halen dünya için tehdit oluşturan kuş gribinin gelecekte dünya çapında yayılma tehdidine karşı savunma önlemleri geliştirmede ve gripleri daha iyi anlamada yardımcı olabileceği inancıyla yeniden canlandırıldığını söylediler.

  Kuştan insana geçebilir

  ABD Silahlı Kuvvetler Pataloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, 1918 yılındaki virüs de günümüzde Güneydoğu Asya’yı etkileyen kuş gribi virüsü gibi kuşlardan kaynaklanıyor. 1918 yılında değişime uğrayan virüs, insanlara bulaşmış ve yayılmıştı. Asya’daki kuş gribi, şimdiye kadar 65 kişinin ölümüne yol açmasına rağmen, insandan insana geçmiyor. Enstitü’den Dr. Jeffery Taubenberger, ‘Ancak virüsler hızla değişime uğruyor ve 1918 yılında görüldüğü gibi bulaşıcı nitelik kazanabiliyor’ dedi.

  Nasıl kanıtlandı

  İnsan kökenli grip virüsünün döllenmiş kuş yumurtalarına bulaşma yoluyla öldürmediği ortaya çıktı. Ancak virüs döllenmiş kuş yumurtalarına enjekte edilirse, Asya kuş gribinde olduğu gibi yumurtaların ölümüne yol açtığı, bunun da 1918 yılındaki virüsün kuş kökenli olduğunu kanıtladığı belirtildi. 1918’den sonra insanlar bağışıklık kazandığı için bu virüsü yeniden canlandırmanın kamu sağlığı açısından taşıdığı riskin çok az olduğunu söyleniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı