Gündem Haberleri

  Ünlü yönetmen Angelopoulos toprağa verildi

  AA
  28.01.2012 - 09:29 | Son Güncelleme:

  Önceki akşam geçirdiği trafik kazasında 76 yaşında yaşamını yitiren dünyaca ünlü Yunan yönetmen Theodoros Angelopoulos, yakınları ve sinemaseverlerin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

  Atina Birinci Mezarlığı'nda toprağa verilen Angelopoulos'un, Aghioi Theodoroi Kilisesi'ndeki cenaze ayini başlamadan önce ailesi, sanat dünyası ve çalışma arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda kişi, onun bestelediği şiirleri ve en sevdiği halk şarkısı “Kondula Lemonia”yı (Ufacık limon) söyledi.

  Cenaze törenine yönetmenin naaşının üzerindeki kurdelede, aynı zamanda setinde hayatını kaybettiği yarım kalan “Öteki Deniz” filminin başrol oyuncusu olan eşi Phoebe Economopoulos tarafından yazılan “Benim Theodorum'a ve hafızamız ve ruhumuzdan hiçbir zaman gitmeyecek olan Theodoros'a” sözleri dikkati çekti.

  “Öteki Deniz” filminde rol alan İtalyan sanatçı Toni Servillo da yönetmen Angelopoulos'un filmlerinin, bir sonraki filminde devam ettiği hissini verdiğini ve filmleri seyircinin kafasında tamamladığını savundu.

  Angelopoulos'un filmlerinin müziğini yazan Eleni Karaindrou, “eserlerinin genç nesiller tarafından sevileceğini ve onları çok etkileyeceğini” belirterek Angelopoulos'un eserlerinin bir kahin gibi de geleceği gösterdiğini kaydetti.

  “Bir münzevi gibi yaşıyor, film yaparak güç alıyordu”
  “El Greco” filmiyle dünya çapında ünlü Yunan yönetmen Yannis Smaragdis ise “Angelopulos'un bir münzevi gibi yaşadığını ve film yaparak güç aldığını” dile getirdi.

  Yunanistan Sanatçıları Birliği (SEİ) adına konuşan Eleni Gerasimidu da “Yunanistan'ı çıplak gösteren vizyon sahibi Angelopoulos'un fikirleri ve ikonlarının, Yunan halkın hafızasına ait olduğunu” ifade etti.

  Yunanistan Milli Resim Müzesi Başkanı Maria Plaka-Lambraki de “Angelopulos önümüze bir ayna koyarak bize başka bir Yunanistan gösterdi” şeklinde konuştu.

  Angelopoulos'un naaşı kilisedeki ayinin ardından arkadaşlarının omuzlarına alınarak alkışlar eşliğinde toprağa verildi.

  Yunan Kilisesi Başpiskoposu Yeronimos ve Arnavutluk Başpiskoposu Anastasios tarafından yönetilen cenaze törenine Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Dimitris Hristofyas ile siyasi partilerin liderleri çelenk gönderdi.

  Öte yandan, Angelopoulos'un hayatını kaybettiği kazada ambulansın 45 dakika geç geldiği iddiasıyla birlikte kaza ile ilgili soruşturma başlatılırken, Yunanistan Kültür Bakanlığı ve Selanik Film Festivali, bundan böyle “Uluslararası Theodoros Angelopoulos” ödülü vereceğini açıkladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı