GeriGündem Ulusal Buluş Yarışması başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ulusal Buluş Yarışması başlıyor

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün (GYTE) işbirliğiyle, bu yıl ikincisi yapılacak Ulusal Buluş Yarışması'na başvurular başladı.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak, düzenlediği basın toplantısında, yaratıcı düşünceyi teşvik etmek ve sanayi kuruluşların rekabet gücünü artıracak projelerin yaşama geçirilmesi amacıyla ilki geçen yıl düzenlenen Ulusal Buluş Yarışması'nın bu yıl da yapılacağınısöyledi.

10 MİLYAR TL PARA ÖDÜLÜ

Yarışmaya, 18 yaşından büyük herkesin kişilerin katılabileceğini ve başvuruların 30 Eylül tarihine kadar yapılabileceğini ifade eden Kanbak, "Aralık ayında sonuçlanacak yarışmada birinci olana 10 milyar, ikinciye 6 milyar, üçüncüye de 4 milyar lira ödül verilecek" dedi.

PATENT DESTEĞİ

İlk üçe girenlerin yanı sıra mansiyona değer görülen buluşa patent desteği verileceğini anlatan Kanbak, "Patent alınacak eserler üretime yönlendirilecek ve böylece Türk insanına, özellikle Türk gençliğine yeteneklerini sergileme ve değerlendirme imkanı verilmiş olacak" diye konuştu.

GYTE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Keskinler de, geçen yılki yarışmaya 250 buluşla başvuru yapıldığını, bu yıl ise daha fazla katılım beklediklerini ifade etti. Gençlerin okullarda ezberci eğitim yüzünden yaratıcı olamadıklarını belirten Keskinler, bu tür yarışmalarla yaratıcılığın ortaya çıkarılabileceğini kaydetti.

 Keskinler, yarışmanın şartlarıyla ilgili GYTE'den bilgi alınabileceğini de sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle