Gündem Haberleri

  Uçak seferlerine kar engeli

  Faik KAPTAN/İSTANBUL,(DHA)
  30.01.2012 - 08:34 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da dün akşam saatlerinden başlayan ve gece yarısından sonra da etkisini arttıran kar yağışı sonrası Atatürk Havalimanı’nda bugün iç hatlarda 82 ve dış hatlarda da 108 sefer iptal edildi. THY yetkilileri, iptallerin işletme nedenlerinden olduğunu ve genelde pistlerde yapılan temizleme ve uçaklara uygulanan de-icing denilen buzlanmayı önleyen alkol ve glikoz karışımı bir sıvı ile yıkanmasından meydana gelen gecikmelerin arka arkaya gelmesinden kaynaklandığını söylediler.

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı Baş Müdürü Celal Özuğur geçen hafta başlattıkları 'Kırmızı Alarm'ın devam ettiğini, pistlerde 50 personel ve tüm teknik donanımla hazır olduklarını belirterek şunları söyledi:

  "İstanbul’da gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışıyla birlikte 50 kişilik kar mücadele ekibi ve 17 tane kombine kar mücadele ve yardımcı araçlarla kar temizleme çalışmalarını yürütüyoruz. Çalışmalarımız sabaha kadar sürdü. Şu anda 3 pistimiz de iniş ve kalkışlara hazır halde. Pistlerdeki frenleme değerlerinde herhangi bir sıkıntımız yok. Kar temizleme araçlarının temizlik amacıyla pistlere girmesi ve uçaklara yapılan de-icing işleminin yapılması, zaman zaman iniş kalkışlarda gecikmelere neden oluyor. Bu arada kar yağışının tipiye döndüğü anlarda görüş mesafesi 800 metrenin altına kadar düşüyor. Ancak pistlerimizden birisi en modern sistem olan ve uçakların en zor hava şartlarında bile inişine kalkışına imkan veren CAT III kategorisinde olması nedeniyle olağanüstü bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yoğun kar yağışı nedeniyle pistlerimizde oluşan karın ve buzun temizlenmesi için onar dakikalık kapatmalar yapıp aynı anda iki kar mücadele aracıyla gereken çalışmayı yapıyoruz. İptaller ise ya karşıki meydanlardaki kötü hava şartlarından ya da hava yolu şirketlerinin işletme nedenlerinden dolayıdır."

  Bu arada bugün Atatürk Havalimanı’nda THY’nin son yıllardaki en fazla iptallerinin olduğu bir gün yaşandı. İç hatlarda 82 ve dış hatlarda 108 iptalin olduğu seferlerden bazıları şunlar: İç hatlarda: Konya, Kayseri, Bodrum, Sivas, Sinop, Kahramanmaraş, Trabzon, Ağrı, Ankara, Batman, İzmir, Hatay ( Havalimanını su bastığı için), Gaziantep.

  Dış Hatlarda: Atina, Brüksel, Bırmıngham, Sofya, Bükreş, Moskova, Kiev, Berlin, Basel,Tiran, Zagrep, Kişinev, Liyon, Paris, Simferepol, Selanik, Kahire, Toulouse, Hamburg, Livov, Milano, Lubliyana, Tel Aviv, Priştine, Cenova.

  UÇAK SEFERLERİ İPTAL OLDU / WEB TV

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı