Gündem Haberleri

  UBP yöneticileri hakkında suç duyurusu

  Ankara
  24.02.2005 - 15:38 | Son Güncelleme:

  İHD ve Mazlum-Der genel başkanları ile TİHV ve Diyarbakır Barosu başkanları, Akın Birdal'a silahlı saldırı davasında mahkum olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Semih Tufan Günaltay ve 4 parti yöneticisi hakkında “ölüm tehdidinde bulundukları ve silahlı örgüt kurdukları” iddiasıyla suç duyurusunda bulundular.

  İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Yavuz Önen ve Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Müracat Bürosu'na gelerek, imzaladıkları suç duyurusu dilekçesini verdiler.

  Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Alataş, insan hakları, özgürlük ve demokrasi savunucularına, bu alanlarda ilerleme sağlandığı yönündeki söylemlere rağmen, saldırıların devam ettiğini ifade etti.

  İHD'nin eski genel başkanlarından Akın Birdal'a yönelik silahlı saldırının sorumlularından olan Semih Tufan Günaltay'ın, kendi fikir ve eylemlerini benimseyen kişilerle siyasi bir parti kurduğunu anlatan Alataş, “Bu şahıs, bize göre yasadışı bir örgütlenmeye gitmiş, insan hakları savunucularını ölümle tehdit etmiştir” dedi.

  Alataş, Günaltay'ın son günlerdeki söylemlerinin de UBP'nin Türk siyasal hayatında demokratik mücadele için değil, baskı kurmak amacıyla kurulduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

  UBP yöneticileri Günaltay, Gencehan Tunay, Fehmi Kural, Alper Eren ve Kürşat Çelik hakkında suç duyurusunda bulunulan dilekçede, Birdal'a silahlı saldırıdan 16 kişinin yargılandığı ve mahkum olduğu anımsatıldı.

  Günaltay'ın cezaevinde olduğu dönemde arkadaşlarına Ulusal Birlik Partisi adıyla “siyasi parti görünümünde örgüt kurdurduğu” iddia edilen dilekçede, Günaltay'ın Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlanarak 2001 yılında tahliye olmasından sonra partinin başına geçtiği ifade edildi.

  Dilekçede, Günaltay'ın, son günlerde “Akın Birdal'a yapılan saldırıyı bugün de tereddütsüz gerçekleştireceğini söylediği” belirtilerek, bir partinin silahlı mücadele ve şiddet yoluna başvurmasının düşünülemeyeceği kaydedildi.

  Dilekçede, Günaltay ve 4 parti yöneticisi hakkında “ölümle tehdit” ve “silahlı örgüt kurma” suçlarından soruşturma başlatılması ve haklarında kamu davası açılması talep edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı