GeriGündem UAEA İran'dan ne talep ediyordu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UAEA İran'dan ne talep ediyordu?

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) yönetim kurulu, Viyana'dayaptığı toplantıda 12 Eylül'de İran'ın, gizlice nükleer silah geliştirmediğini kanıtlaması için 31 Ekim'e kadar süre tanıyan bir kararı kabul etmişti.

UAEA, bu kararla İran'a gizli nükleer silah programını olmadığını kanıtlaması için ajansla işbirliğini artırması ve şeffaf davranmasını isterken, uranyum zenginleştirmeyle ilgili bütün çalışmalarını durdurma çağrısında bulundu. 

İran'dan uranyum zenginleştirme programıyla ilgili ithal ettiği bütün malzemelerin tam listesini ve ithal edilen malzemelerle ilgili şüpheleri ortadan kaldırmak için yakın ve tam işbirliği içindeki üçüncü ülkelerin isimlerini isteyen ajans, ayrıca denetçilerin çevre örnekleri alması dahil, gerekli olarak gördüğü tesislere serbestçe girmesi hakkına sahip olmasını talep etti.

Ajans nihayetinde, İran'dan denetçilerin önceden haber vermeden şüpheli gördüğü tesisleri incelemesine ve sıkı denetimler yapmasına izin veren Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın (NPT) ek protokolünü imzalamasını istedi.

Ajans denetçileri İran'da yaptıkları incelemeler sırasında başkentTahran'ın 250 kilometre güneyindeki Natanz kentindeki nükleer tesiste ve başkent yakınındaki Kalaye elektrik şirketinde zenginleştirilmiş uranyum bulmuş, Tahran yönetimi, zenginleştirilmiş uranyum bulunan nükleer malzemeleri ithal ettikleri için bu malzemelere uranyum bulaştığını savunmuştu.

UAEA Başkanı Muhammed El Baradei, İran kendine verilen süre içindegizli nükleer program yürütmediğini kanıtlayamazsa bu durumu ajansın 20 kasımda yapacağı toplantıda rapor edeceğini ve konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne götüreceği uyarısında bulunmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle