Gündem Haberleri

  Turuncu Ukrayna’da kriz erken patladı

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  07.09.2005 - 02:04 | Son Güncelleme:

  Ukrayna’daki devrimin kahramanları yolsuzluklar yüzünden birbirine düştü. Devrim lideri Yuşçenko’nun genel sekreteri Zinçenko, ‘Ülkenin durumu eskisinden berbat, rüşvetçi kadro başkanın çevresini sarmış’ diyerek istifa etti. Şimdi suçladığı kişiler dava açmaya hazırlanıyor.

  YILBAŞINDA turuncu devrimle yönetici kadrosu kökten değişen Ukrayna’dan çok geçmeden yolsuzluk skandalı patlak verdi.

  10 ay önce Viktor Yuşçenko’yu devlet başkanlığına taşıyan cephede birlikte savaşan kurmayları arasında yolsuzluk kavgası çıktı. Seçimlerde Yuşçenko’nun kampanyasını yürüten Başkan’ın Genel Sekreteri Aleksander Zinçenko, üç gün önce sert açıklamalar yaparak istifasını sundu.

  Zinçenko, giderayak düzenlediği basın toplantısında ‘Başkan Yuşçenko’nun çevresinde yeni Ukrayna’yı felakete sürükleyen şahsiyetler var. Ukrayna Güvenlik Konseyi ve Savunma Komitesi Başkanı Peter Poroşenko, Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı ve danışmanı Aleksander Tretyakov ve (Bizim Ukrayna) partisi lideri Nikolay Martinenko turuncu devrim sonuçlarını şahsi çıkarları için edepsizce kullanıyor. Başkanı kuşatmış bu rüşvetçi kadroyla daha fazla çalışamam’ dedi.

  Zinçenko’nun açıklamaları Kiev’de siyaset sahnesine bomba gibi düştü. Ülkenin zenginleri arasında yer alan medya patronu ve ‘Çikolata Kralı’ diye bilinen Poroşenko, Zinçenko’nun Başkan Yuşçenko üzerinde istediği derecede etkili olamadığı için bu şekilde istifa tertiplediğini öne sürdü ve kendisine yönelik karalamalar için mahkemeye başvuracağını söyledi. Dün öğleden sonra Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Başbakan Yulia Timoşenko ile birlikte Bakanlar kurulunu toplayarak hükümetin geleceğini görüşmeye başladı.

  Üst düzey yöneticiler arasındaki rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarıyla patlak veren krizin özünde Ukrayna’da Leonid Kuçma dönemindeki özelleştirilen birçok kuruluşun yeni yönetim tarafından tekrar kamulaştırılarak yeniden satışının yol açtığı sanılıyor.

  Çikolata Kralı’nı suçladı

  Ukrayna lideri Yuşçenko’nun genel sekreteri Zinçenko (öndeki), ülkenin ‘Çikolata Kralı’ olarak bilinen Güvenlik Konseyi Başkanı Peter Poroşenko’yu rüşvetçilikle suçlayıp istifa etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı