Gündem Haberleri

  Türkmenistan Devlet Başkanı'nın konvoyunda kaza

  Utku BOLULU/İZMİR, (DHA)
  10.08.2012 - 11:57 | Son Güncelleme:

  İZMİR’e gelen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un konvoyunda trafik kazası meydana geldi.

  Konvoyun arkasındaki altı aracın karıştığı kazada, heyetteki bazı görevlilerin kol ve bacaklarında hafif ezilmeler oluştu.

  OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

  Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Alsancak Limanı’nda inceleme yapmak ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluşacağı Çeşme’de sörf okulunu ziyaret etmek için İzmir’e geldi. Türmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’u Adnan Menderes Havalimanı’nda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu karşıladı. Havalimanı VIP çıkışında Berdimuhamedov’u Türkmenistan’dan daha önce gelen sanatçılar ve dansçılar karşılayıp, gösteri yaptı. Gösteri için teşekkür eden Berdimuhamedov, kendisini alkışlayan vatandaşlarına el salladı. Ardından inceleme yapmak üzere Alsancak Limanı’na doğru konvoyla hareket etti.

  Güzergahta bulunan Güziemir Alt geçidinden geçen konvoyda, Berdimuhamedov’un bulunduğu araçtan yaklaşık 20 araç geride trafik kazası meydana geldi. Türkmenistan heyetinin kiraladığı Mercedes marka 5 araç ile bir basın aracının karıştığı kaza nedeniyle trafik kilitlendi. Araçlarda maddi hasar meydana gelirken şoförler ve heyet görevlilerinden bazılarının kolları ve bacaklarında hafif ezilmeler oluştu.

  Aynı güzergahtan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de kısa bir süre sonra geçecek olması nedeniyle trafik polisleri hızlı bir şekilde araçları alt geçitten çıkartıp, kenara aldı. Konuk Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov ise yoluna devam etti.

  ALSANCAK LİMANINI BEĞENDİ

  Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, İzmir Alsancak Limanı’nda incelemelerde bulundu. Berdimuhamedov, ülkesinde Hazar Dezini kenarında kuracakları yeni kentin limanı için İzmir Limanı’nın kapasitesi ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

  Berdimanedav, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Vali Cahit Kıraç’la birlikte Alsancak Limanı’nda yer alen İzmir Liman İşletmesi Müdürlüğünü ziyaret etti. Basına kapalı yapılan ziyarette TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt, Berdimuhamedov’a brifing verdi. Bedrimuhamedov’un Hazar Denizi’ne inşa edilecek yeni kent içinde yer alacak liman projesi için incelemede bulunduğu ve İzmir Limanı’nı çok beğendiği belirtildi. Alsancak Limanı kapasitesi ve teknik çalışma donamımı ile yapılacak eklerle ilgili bilgi verildi. Türkmenistan’da yapılacak limanla ilgili orta çalışma yapılması için bir heyet oluşturulması gündeme geldi.

  Berdimuhamedov daha sonra kruvzayer limanı ile yük limanı arasını otomobille gezdi. Balçova Crowne Plaza Hotel’e gelen Berdimuhamedov’u, burada Türkmenistan’da yatırımlar yapan Cotan Enterprice şirketi onursal başkanı Muammer Ağam ve Yönetim Kurulu Başkanı Seda Görgülü karşıladı. Otelde dinlenen konuk Devlet Başkanı, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve bazı işadamlarıyle görüşme yaptı. Berdimuhamedov daha sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluşacağı Çeşme’ye hareket etti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı