GeriGündem Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu öldü

Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu öldü
refid:17769046 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu olan 91 yaşındaki Edibe Kutucuoğlu, İzmir’de yaşamını yitirdi.

İŞTE İLK KADIN AKROBASİ PİLOTUMUZ / Foto Galeri

İzmir Narlıdere Dinlenme ve Bakımevi’nde yaşamını sürdüren Edibe Kutucuoğlu, rahatsızlanınca Dokuz Üylül Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede tedaviye alınan Kutucuoğlu yaşamını yitirdi. Kutucuoğlu’nun ölümü, havacılık camiasında büyük üzüntü yarattı, cenazesi Türk Hava Kurumu İzmir Şubesi yöneticileri, havacılık gönüllüsü gençler ve Hava Eğitim Komutanlığı görevlilerinin katıldığı törenle Narlıdere Yukarı Mezarlık’ta törenle toprağa verildi.

Cumhuriyet kurulmadan önce 1920 yılında Erzincan’da dünyaya gelen, ortaokul son sınıfta Adana’da Atütürk ile tanışan ve onun genç kızlara örnek gösterdiği, Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen’den etkilenerek pilot olmaya karar veren Kutucuoğlu, yurt dışındaki birçok akrobasi gösterisinde Türkiye’yi temsil etti. Edibe Kutucuoğlu, uçuş yaptığı ülkelerde sayısız şeref plaketi ve madalya ile ödüllendirildi. Fransa’da Hitler’in gözde pilotu Anny Rich ile planörde gerçekleştirdiği bir gösteri sırasında kuyruk dönüş dümeni iyi kilitlenmediği için kalkış yaparken düşen Edibe Kutucuoğlu, ölümden döndü. Usta pilot, 1957 yılında eğitim sahasında uçuş yaparken, kendisinin ardından havalanan öğrencisinin yaptığı bir hata sonucu yere çakıldı. Ciddi şekilde yaralanan Edibe Kutucuoğlu, havacılık kariyerine veda etmek zorunda kaldı.

Görev yaptığı 20 yıl boyunca aldığı tüm madalyaları Türk Hava Kurumu’na bağışlayan Kutucuoğlu için Kurum bir büst yaptırarak 5 yıl önce Ankara’daki müzesine koydu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle