Gündem Haberleri

  Türkiye'nin en yüksek binası İstanbul Sapphire tanıtıldı

  A.A.
  31.10.2007 - 15:30 | Son Güncelleme:

  Kiler Holding'in, gayrimenkul sektöründe 2 yıl içinde gerçekleştireceği 750 milyon dolarlık yatırımın ilk adımı olan İstanbul Sapphire, 2009 yılında tamamlanacak.

  Alışveriş merkezi ve rezidanslardan oluşan proje, 64 katlı ve 261 metre yükseklikte olacak. Büyükdere Caddesi'nde yapımı devam eden İstanbul Sapphire'nin metre kare satış fiyatı tanıtım döneminde 6 bin-11 bin dolar arasında değişiyor. Projenin yatırım maliyeti arsa hariç 200 milyon dolar olacak.

  Projenin tanıtıldığı İstanbul Sapphire satış ofisindeki basın toplantısında konuşan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, inşaat sektörünün 2001 yılındaki krizin ardından Türkiye'de yaşanan ekonomik büyümenin çok üstünde rekorlar kırarak büyümeye devam ettiğini, ülke ekonomisinin en önemli lokomotifi olduğunu söyledi.

  Kiler, gayrimenkul sektöründe yaşanan büyümeyle birlikte standartlar ve tüketicilere sunulan imkanların da başka bir boyuta taşındığını ifade ederek, tüketici bilincinin gayrimenkul sektöründe üst düzeylere ulaştığını, her firmanın yenilikler, farklı bakış noktaları ve bugüne kadar sunulmayan imkanları tüketicilerine vermeye çalıştığını anlattı.

  Sektörün yaşadığı bu büyümenin bugüne kadar denenmemiş birçok farklı projenin yapılmasına neden olduğunu belirten Kiler, “Türkiye'de dönüm noktası olacak bir projeye imza atıyoruz. İstanbul Sapphire, farklı mimarisi ve sunduğu standartlarla İstanbul'un yeni simgesi olacak” dedi.

  İstanbul Sapphire'nin, Biskon Yapı'nın en önemli projesi konumunda bulunduğunu ifade eden Kiler, “Kiler Holding olarak gayrimenkul sektörüne Biskon Yapı ile 750 milyon dolar yatıracağız ve bunun ilk adımı İstanbul Sapphire olacak. Şu anda proje 80 metreye ulaştı ve bölge siluetinde hissedilmeye başladı. Zemin üstünde yapılacak inşaatın üçte biri tamamlandı” diye konuştu.

  Kiler, gayrimenkul sektöründe farklı alanlarda yatırımlar yapan Biskon Yapı'nın, Beylikdüzü'nde 2008'de 240 bin metre karelik ve bin 300 dairelik konut projesi bulunduğunu kaydederek, Esenyurt Kardelen Evleri'nde bulunan 80 adet lüks dairenin satışı ve teslimini tamamladıklarını, Kartal'da 25 milyon dolar olan 250 dairelik lüks konut projesinin devam ettiğini anlattı.

  Önümüzdeki yıl Zonguldak ve Kütahya'nın ilk alışveriş merkezlerinin Biskon Yapı tarafından inşa edileceğini bildiren Kiler, ayrıca Esenyurt Haramidere'de yaklaşık 100 bin metre kare inşaat alanına sahip lojistik depo ve antrepo depo inşaatı yaptıklarını, yaklaşık 500 mağazaya hizmet verebilecek büyüklükte olan projenin, 2008'in ilk çeyreğinde tamamlanacağını duyurdu.

  YÜZDE 20'DEN FAZLA EK MALİYET

  Nahit Kiler, Biskon Yapı'nın göz bebeğinin İstanbul Sapphire olduğunu, Türkiye'nin prestiji ve simgesi olacak bu projeyi geliştirirken küresel ısınma sorununu göz önünde bulundurarak hareket ettiklerini ve İstanbul Sapphire'nin Türkiye'nin ilk çevre dostu gökdeleni olacağını söyledi.

  Çift cam cephe sistemi sayesinde enerjiden yüzde 25 oranında tasarruf sağlanacağını ifade eden Kiler, şöyle devam etti:
  “Dışarıdan gelen doğal havanın da kullanılması binada yaşayanlar için tamamen doğal bir ortam sunacak. Rezidanslarda tavan yüksekliği 4 metre olacak. Tavanın 4 metre yükseklikte olması aslında bize bu projede 18 kata tekabül eden ek inşaat maliyeti yarattı. Hem çevre dostu bina inşa etmek hem bu lüksü sağlamak bize yüzde 20'den fazla ek maliyet getiriyor. Ancak Türkiye'nin prestiji olacak böylesi değerli bir proje için hiç bir maliyetten kaçınmıyoruz.”

  Kiler, yıllardır insanların bahçelerde yaşamak için şehrin dışına, kilo metrelerce uzaklara taşındığını ifade ederek, “Biz yatayı dikeye taşıdık. Biz onlara şehrin merkezinde, kentin kalbinin attığı yerde bahçelerde yaşayabilecekleri bir yaşam olanağı sunuyoruz” diye konuştu.

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kiler, projenin 2009 yılının Ağustos-Eylül aylarında tamamlanacağını belirterek, “Biz de ailece burada oturacağız. Önümüzdeki günlerde yüzde 20'nin üzerinde fiyat artışı olacak. İstanbul'da gayrimenkul fiyatları çok ucuz” dedi.

  Kiler, alışveriş merkezinin içerisindeki marketi kendilerinin işleteceğini, bunun mevcut Kiler konseptinde değil, farklı bir konsepte olacağını söyledi.

  163 METREDE GOLF PRATİK ALANI

  İstanbul Sapphire Satış ve Pazarlama Müdürü Ümit Türüdü Şen de İstanbul Sapphire'nin “Lüksün tanımını değiştireceğini” iddia ederek, “Gerek gökyüzü bahçeleri gerek 163 metrede golf keyfi gerekse 4 metrelik tavan yüksekliğini lüks adına müşterilerimize sunacağız” dedi.

  Şen, toplam inşaat alanı 158 bin metre kare olan projenin, 64 katlı ve 261 metre yükseklikte olacağını, 22 farklı tipte 174 rezidans bulunacak projede 120 metre kareden bin 100 metre kareye kadar farklı alternatifler sunulduğunu kaydetti.

  163 metrede Boğaz'a nazır golf pratik alanıyla da bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Şen, “Türkiye'nin en yüksek golf antrenman sahası da İstanbul Sapphire olacak. Proje, 30 metre yükseklikte havuzla beraber spor kompleksine de sahip. Rekrasyon alanında bulunan 150 metre karelik havuzun yanı sıra, jakuziler, masaj odaları, saunalar, güneşlenme ve dinlenme alanları, fitness, cardio ve gym alanı ile pilates, yoga ve dans uygulamaları da yapılabilecek” diye konuştu.
  Şen, rezidanslara yerli ve yabancılardan talep geldiğini dile getirerek, projenin yüzde 20'sini tanıtım döneminden önce satışını tamamladıklarını bildirdi.

  Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Murat Tabanlıoğlu ise İstanbul Sapphire'nin, Türkiye'nin en yüksek kulesi olduğunu belirterek, “Bu kulede bir kadının zarifliği var. Buradan İstanbul'un her yeri görülebilecek. Binanın en üst katında Türkiye'nin ilk seyir terası yapılacak. Jet asansörler sayesinde bir anda kendinizi İstanbul'un tepesinde bulacaksınız” diye konuştu.

  Tabanlıoğlu, İstanbul Sapphire'nin ekolojik bir bina olduğunu ifade ederek, “Binanın üstünde bir manto var. Mantonun içinde bahçeler var. Metre kare değil, metre küp düşünüyoruz. Satıcılarına da 'metre küp satın' diyoruz” şeklinde konuştu.

  İstanbul Sapphire, tamamlandığında 181,2 metre yüksekliğe sahip İş Kuleleri'nin Türkiye'nin en yüksek binası unvanını elinden alacak.

  MİGROS'UN SATIŞI

  Bu arada, toplantının ardından basın mensuplarının Kiler'in Migros'un satışıyla ilgilendiği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Nahit Kiler, arkadaşlarının satışla ilgili çalıştığını ifade ederek, “Şu anda çok ciddi şekilde çalışıyoruz. 6 kişilik bir çalışma grubumuz var, gece saat 12.00'lere kadar çalışıyorlar” görüşünü dile getirdi.

  Kiler, fiyatın belli olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine de “Daha yok. Bakalım. Bu en son gün olur. Yani en son gün oturulur, değerlendirilir” dedi.

  “Sonuca ne kadar yakınız?” sorusuna da Kiler, “Daha var. 5'inde teklifler verilecek. Ondan sonra birebir görüşmeler başlar. Biz orada emin ilerliyoruz. Kendimizden eminiz. 'Alacağız' diyoruz. Ama belli olmaz. Yanımızda bir ortak olacak. Şu anda onu da görüşüyoruz” karşılığını verdi.

  Kiler, “Yabancıyla mı görüşüyorsunuz?” sorusunu da “Yerli de var. Orada lokomotif olacağımız için yanımıza kimi alırsak o karlı çıkacak. Hisselerin çoğunluğu bizde olacak” şeklinde yanıtladı.

  Nahit Kiler, “Sapphire'deki yeni market konsepti Migros mu?” sorusu üzerine de “Yok. Eğer Migros da olursa burada şu anki Migros konseptinin de üstünde bir konsept düşünüyoruz. Yani konsept farklı, Migros da olsa... Migros olursa adı Migros da olsa oradaki konsept şu anki Migroslar'da olmayan bir konsept olacak” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı