Gündem Haberleri

  Türkiye'nin diyalog çabası sonuç verir

  Hürriyet Haber
  03.10.2003 - 16:19 | Son Güncelleme:

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye ile diyalog çabasının sonuç vermesi durumunda, kendileri açısından kabul edilebilir bir girişim olduğunu söyledi.

  Merkezi Erivan'da bulunan Arminfo'nun haberine göre Oskanyan, Radio Liberty'ye (Azadlık Radyosu) yaptığı açıklamada, ''Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşmesi hakkında bir şey söylemek için erken olduğunu, ancak Gül ve kendisinin doğru yolda olduklarını''belirterek, görüşmeleri sürdüreceklerini söyledi.

  Oskanyan, yeni olumsuz gelişmelerin meydana gelmemesi durumunda Türk-Ermeni ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşanacağını kaydetti.

  Yukarı Karabağ sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirten Oskanyan, sürecin halen kritik bir dönemde olduğunu ve görüşmelerin Azerbaycan'da 15 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra mutlaka devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

  Vartan Oskanyan, sorunun ancak kendileri için tarihi, yasal ve bugünkü gerçekler göz önüne alınarak çözülebileceğini savundu.
     
  NATO'DAKİ ABD KOMİSYONU BAŞKANI JACKSON
     
  Öte yandan, NATO'daki ABD Komisyonu ve Geçiş Sürecindeki Demokrasiler Komisyonu Başkanı Bruce Jackson, ''Türkiye-Ermenistan sınırı açılmadan ve Yukarı Karabağ sorunu çözülmeden Güney Kafkasya bölgesinde tam bir gelişmenin mümkün olamayacağını'' söyledi.

  Jackson, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'ın Hankendi kentinde Erivan merkezli Mediamax'a yaptığı açıklamada, ''Brüksel ve Washington'daki birçok kişinin Kafkasya konusunda, ancak Azerbaycan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra konuşmanın mümkünolacağı düşüncesini taşıdığını, yine de şimdiden bilgi sahibi olmalarıgerektiğini'' söyledi.

  ''Gelecekteki çalışmamız hakkında konuşmaya hazır değiliz, ancak bölgede demokratik sürecin gelişmesi amacıyla sivil toplum kuruluşlarıyla ilişki kurmaya çalışıyoruz'' diyen Jackson, dün geldiğiHankendi'ndeki temaslarını tamamladıktan sonra Azerbaycan ve Gürcistan'ı ziyaret etmeyi planlıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı