Gündem Haberleri

  Türkiye'de 19 Mayıs coşkusu

  A.A - DHA
  19.05.2010 - 10:18 | Son Güncelleme:

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlanıyor...Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'deydi... Törene Başbakan Erdoğan ve CHP'yi temsil eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in sohbeti damgasını vurdu...

  Antalya'nın Serik İlçesi'nde statta yapılan kutlamalarda bando takımından iki öğrenci fenalaşarak baygınlık geçirdi. Serik Lisesi öğrencilerine ilk müdahaleyi tören alanında bekleyen 112 Acil Servis görevlileri yaptı. Öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

  ANITKABİR'DE DÜZENLENEN TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

  İLK TÖREN ANITKABİR'DE

  ANKARA'DA 19 MAYIS COŞKUSU / WEB TV

  TAKSİM VE SAMSUN'DAKİ 19 MAYIS TÖRENLERİ / WEB TV

  HAKKARİ'DE 19 MAYIS KUTLAMALARI / WEB TV  

  YAĞMUR BU COŞKUYU ENGELLEYEMEDİ /WEB TV

  İlk olarak Erdoğan ve Öymen'in CHP'yi konuştuğu yorumları yapıldı ancak hurriyet.com.tr muhabiri Zeynep Gürcanlı, Onur Öymen'i arayarak gerçeği ortaya çıkardı. Öymen, Aslanlı Yol boyunca, İran ile yapılan anlaşmaların konuşulduğunu, CHP'nin gündeme gelmediğini söyledi.

  Kutlamalar kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.

  Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Devlet töreninin ardından askerler ve öğrenciler de mozolenin önünden saygı geçişinde bulundu.

  Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Aslanlı Yol boyunca sohbet ettikleri, Öymen'in mozoleden Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerken de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile sohbet ettiği görüldü.  SİNOP, ÇANKIRI VE HAKKARİ'DE KUTLAMALAR İPTAL EDİLDİ

  Sinop, Çankırı ve Hakkari'de sabah saatlerinde başlayan şiddetli yağmur ve rüzgar nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları 22 Mayıs Cumartesi gününe ertelendi.

  Kentte Atatürk’ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 91’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ilk tören Hükümet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Sinop Valisi Mustafa Hakan Güvençer, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Akış, Sinop Belediye Başkanı CHP'li Baki Ergül, askeri, mülki ve sivil erkan üyelerinin anıta çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

  Buradaki törenin hemen ardından başlayan şiddetli yağmur ve rüzgar nedeniyle saat 10.30’da şehir stadında yapılması planlanan kutlamalar 22 Mayıs Cumartesi gününe ertelendi.  İKİ ÖĞRENCİ BAYILDI

  Antalya'nın Serik İlçesi'nde statta yapılan kutlamalarda bando takımından iki öğrenci fenalaşarak baygınlık geçirdi. Serik Lisesi öğrencilerine ilk müdahaleyi tören alanında bekleyen 112 Acil Servis görevlileri yaptı. Öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

  YAĞMUR NEDENİYLE İPTAL

  Manavgat İlçesi'nde bayram kutlamaları, törenler sırasında aniden başlayan yağmur nedeniyle iptal edilerek ertelendi. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan törenlere Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu, Manavgat Belediye Başkanı CHP'li Şükrü Sözen, protokol üyeleri ve vatandaşlarla öğrenciler katıldı. Çelenk sunumunun ardından kutlamalar için İlçe Stadı'na geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler şiir okurken bir anda yağmur başladı. Öğrenciler yağmurdan korunmak için ellerindeki bayrak ve flamalara sarıldı. Yağmurun şiddetini artırması üzerine törenler, başka bir tarihte yapılmak üzere iptal edildi. Bazı öğrenciler ve vatandaşlar, kapalı tribüne ve yedek kulübesine sığındı.

  GÜNEŞ SELAMLADI

  Afyonkarahisar'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Kocatepe Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra Atatürk Stadyumu'nda gerçekleşen kutlamada gençler, Ata'larına olan sevgi ve saygılarını coşkuyla gösterdi. İzcilerin Samsun'dan gelen bayrağı Vali Haluk İmga'ya takdim etmesinin ardından Vali İmga, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Bülent Aker ve Belediye Başkanı AK Parti'li Burhanettin Çoban, öğrenciler ve Afyonkarahisarlılar'ın bayramını kutladı. Düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, Gençlik Marşı'nın söylenmesinin ardından tören geçişi yapıldı.

  Kapalı havada başlayan kutlamalarda Türk bayraklarının geçişi sırasında güneş açtı. Büyük bir Türk bayrağı ve Atatürk posterinin de yer aldığı tören, lise ve dengi okulların hazırladığı dans gösterileriyle son buldu.

  RENKLİ KUTLAMA

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Isparta'da törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk konulmasının ardından Atatürk Stadı'ndaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şahingöz ve Belediye Başkanı MHP'li Yusuf Ziya Günaydın, öğrenciler ve halkın bayramını kutladı. Ardından Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında il genelinde yapılan çeşitli spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödül verildi, geçit töreni ve gösteriler yapıldı. Aşık Mahsuni Şerif'in Atatürk'e hitaben yazdığı 'Sarı saçlım mavi gözlüm' isimli türkü hoparlörden dinletilirken Vali Ali Haydar Öner başta olmak üzere stadyumdaki törene katılan binlerce kişinin gözlerini doldurdu. Gözyaşlarını tutamayan Vali Öner, “Atatürk'ü andığımız ve gençlik bayramı olarak kutladığımız böyle bir günde duygulanmamak elde değil” dedi. Kutlamalarına vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

  VALİ VEDA ETTİ

  Burdur'daki kutlamalar, Atatürk Anıtı'nda çelenk sunma töreni ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından kutlamalar Gazi Atatürk Stadı'nda devam etti. Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Cengiz Özen ve Belediye Başkanı AK Parti'li Sebahattin Akkaya halkın bayramını kutladı. Törende 2007 yılında şehit olan Tankçı Teğmen Halil Demirörs'ün babası Cengiz Dermirörs'e Vali Özçimen tarafından Devlet Övünç Madalyası verildi. Bolu'ya atanan Özçimen, kürsüden Burdurlulara veda etti. Törende daha sonra okullar arası spor, kompozisyon, resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken program tören geçişi ile devam etti. Kutlamalara Azerbaycan ve Romanya'dan gelen öğrenciler de katıldı.

  KKTC’DE TÖRENLER

  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye’yle birlikte KKTC’de çeşitli törenlerle kutlanıyor. KKTYC’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun bu sabah BRT’de yaptığı konuşmayla başladı. Başkent Lefkoşa’daki ilk tören saat 08.15’te, Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Lefkoşa Atatürk Stadyumu’ndaki tören ise, saat 09.15’te başladı. Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, 28’inci Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, 39’uncu Tümen Komutanı Tümgeneral Kamil Başoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah Recep, bazı bakanlar, milletvekilleri, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, askeri ve sivil yetkililer, siyasi parti temsilcileri, dernek, kurum, kuruluş ve örgüt temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Tören, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun okulların ve halkın bayramlarını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren törende, Türk ulusu adına “sağ ol” çağrısında bulunuldu ve Anıtkabir’den getirilen toprak TC Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı tarafından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunuldu. Daha sonar KKKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu konuştu. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada, KKTC’nin dünya sahnesinde henüz tanınmamış genç bir devlet olmasına rağmen, devlet olmanın birçok gereğini yerine getirdiğine işaret ederek, “Bize düşen, Atatürk'ün fikirlerini, şahsiyetini, felsefesini ve eylemlerini yeniden düşünmek, onun gösterdiği yolda ilerleyerek, ulusumuzun ve devletimizin bekası ve çağdaş bir seviyeye yükselmesi için azimli ve kararlı olarak çalışmaktır” dedi.Çankırı'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı sağanak nedeniyle 22 Mayıs Cumartesi gününe ertelendi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk konuldu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı