Gündem Haberleri

  Türkiye ve İsrail enerjide işbirliğine gidiyor

  A.A.
  23.10.2007 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye ile İsrail arasında yürütülen “çoklu boru hattı projesinin” ön fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, projenin işletme ve yatırım maliyetlerinin çıkarılması noktasında da ciddi adımların atıldığını bildirdi.

  Çeşitli temas ve ziyaretler için Ankara'da bulunan İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i ziyaret etti.

  Basına kapalı olan ziyaretin ardından açıklama yapan Bakan Güler, Bakan Eliezer ile Türkiye ile İsrail arasında ortaklaşa gerçekleştirilmesi planlanan enerji projeleri üzerinde görüştüklerini bildirdi.

  Türkiye, İsrail ve komşuları arasında petrol, doğal gaz, elektrik, su ve fiber optik hatların geçirilmesi konusunda çoklu bir boru hattı projesi bulunduğunu anlatan Güler, projenin ön fizibilite çalışmalarının tamamlandığını ve konuk bakanla bunun üzerinde de konuştuklarını bildirdi.

  Söz konusu projenin gerçekleştirilmesini çok istediklerini belirten Güler, şöyle konuştu:
  “Bölgenin barışına ve istikrarına katkı sağlayacak çok önemli bir proje. Bu proje sadece Türkiye ve İsrail'e katkı sağlamayacak, komşu ülkelere de hizmet edecek, onlara da petrol, doğal gaz, su, elektrik sağlayacak. Bu projenin fizibilite çalışmalarıyla ilgili görüştük ve çalışmaları ilerletme kararımızı sürdürüyoruz. Yakın zaman Hindistan Enerji Bakanı, ben ve sayın Eliezer'in katılacağı üçlü bir toplantı yapacağız.”

  Söz konusu projenin Samsun-Ceyhan projesinin bir devamı olduğunu da kaydeden Güler, projenin işletme ve yatırım maliyetlerinin çıkarılması ve teknik değerlendirmesi noktasında ciddi adımlar atıldığını ve projenin devamı noktasında bir takvim oluştuğunu da vurguladı.

  Bakan Güler, “Şimdi hem Türkiye'den hem İsrail'den su, elektrik, doğal gaz, petrol ve fiber optik konusunda uzman kişiler bir araya gelerek projenin teknik değerlendirmesini yapacaklar ve uygulamasına ilişkin çalışmaları detaylandıracaklar” diye konuştu.

  Söz konusu hattan akacak doğal gazın hangi ülkeden geleceğine ilişkin sorular üzerine Bakan Güler, konuyla ilgili Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini ve Rusya'dan cevap beklediklerini, fakat bunun dışında da Türkmen, Irak ve Azeri doğal gazının kullanılmasının da mümkün olduğunu söyledi. Güler, “Belki bizim sondajlarımız olumlu sonuç verirse kendi doğal gazımızı da akıtabiliriz” dedi.

  İSRAİLLİ BAKANDAN TÜRK ŞİRKETLERİNE ÖVGÜ

  İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer de İsrail ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere değindi ve iki ülke arasında derin dostluk bağları bulunduğunu söyledi.

  Çoklu boru hattı projesi konusunda İsrail ve Türkiye'nin birbirini iyi anladığını kaydeden Eliezer, “Bu proje sadece İsrail ve Türkiye için değil bütün ülkelerin işine yarayacak” diye konuştu.

  İsrail'de iş yapan Türk firmalarından çok memnun olduklarını da belirten Eliezer, “Şunu memnuniyetle söylemek isterim ki Türk özel şirketleri mükemmel iş çıkartıyor. İsrail'le de son derece ilgililer ve çok önemli işler yapıyorlar” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı