Gündem Haberleri

  Türkiye-Suriye sınırında yangın

  AA
  04.07.2012 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Keseb kasabası mevkisinde 4 ayrı noktada çıkan ve Türkiye'ye sıçrayan yangını söndürme çalışmaları, vatandaşların da desteğiyle sürüyor. Alevler Türkiye sınırını aşınca olaya Türk jetleri değil Türk itfaiyesi müdahale etti.

  ALEVLER SINIRA SIÇRADI / WEB TV

  Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, yaptığı açıklamada, Suriye  tarafında başlayan ve daha sonra Türkiye'ye sıçrayan orman yangınını söndürme  çalışmalarının aralıksız sürdüğünü söyledi.

  Yangının rüzgarın etkisiyle zaman zaman yön değiştirip büyüdüğünü  belirten Harbi, şu ana kadar 10 hektarlık alanın zarar gördüğünü ifade etti.

  Harbi, yangına Hatay ilçelerinin yanı sıra çevre illerden takviye gelen  toplam 25 arozöz, 3 iş makinesi, 150 orman işçisi ve belediye itfaiye ekiplerinin  yanı sıra 2 yangın söndürme helikopteriyle müdahale edildiğini kaydetti.

  ALEVLER SURİYE SINIRINI AŞTI / FOTO GALERİ

  SURİYE'DEKİ YANGIN DAHA BÜYÜK

  Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü  Mustafa Gediklili, Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı Keseb kasabası mevkisinde  çıkan ve Türkiye sınırına sıçrayan yangına ilişkin, “Yangın Suriye tarafından çok daha büyük ve devam ediyor. Bizim bölgemizde ise bazı noktalarda kısmen kontrol altına alındı” dedi.

  Yangın bölgesinde bulunan Gediklili, yaptığı açıklamada,  Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı köylerin karşısında bulunan, Keseb kasabası  yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktığını ve  Yayladığı Sınır Kapısı'na yakın bir bölgeden Türkiye sınırına sıçradığını  belirtti.

  Yangına 3 helikopter, 19 arazöz, iş makineleri ve 100'ün üzerinde  personelle müdahale ettiklerini ifade eden Gediklili, “Yangın Suriye tarafından  çok daha büyük ve devam ediyor. Bizim bölgemizde ise bazı noktalarda kısmen  kontrol altına aldık. İnşallah hava kararıncaya kadar kontrol altına almış oluruz” diye konuştu.

  Gediklili, çalışmalarda, “sınır ihlali olabilir” düşüncesiyle yangın  söndürme uçağı kullanmadıklarını kaydetti.

  ASKERİ HELİKOPTER BOMBALADI: 1 ÖLÜ

  SURİYE ordusu ile muhalif güçler arasında Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıktaki Halep kentine bağlı Azez İlçesi’nde çatışmalar yaşanıyor. Yoğun çatışma seslerinin duyulduğu Suriye’nin Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıktaki bölgesinde uçan askeri helikopterden, bölgedeki muhalif güçlere bomba yağdırıldı. Kilis’ten duyulan bombalamanın ardından yükselen kara dumanlar, adeta gökyüzünü sardı.

  Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki Halep’in Azez ilçesinde Suriye ordusu helikopterlerinin bombardımanı sırasında yaralanan 6 Suriyeli mayınlı araziden geçerek Türkiye sınırlarına giriş yaptı. Kilis’te karşılanan yaralılar, gazetecilerin otomobilleriyle Kilis Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hastanede tedaviye alınan 6 yaralıdan birisi yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)

  ASKERİ HELİKOPTER BOMBALADI, SİYAH DUMANLAR YÜKSELDİ / WEB TV

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı