GeriGündem 'Türkiye son 12 yılda zoru başardı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Türkiye son 12 yılda zoru başardı'

'Türkiye son 12 yılda zoru başardı'
refid:25076180 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin son 12 yılda reformlarla zoru başararak, kronik sorunlarını çözdüğünü söyledi.

Cumharbaşkanı Gül, "Türkiye son 10 yıldır, hatta 12 yıldır sağlanan siyasi istikrar sayesinde köklü reformlar yaparak kronik refomlar yapmıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara Sanayi Odası'nın 50. yıldönümü tören ve yemeğine katıldı. Yemekte hükümetten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Tarım Bakanı Mehdi Eker de yer aldı. Gül, törende yaptığı konuşmada 1923'te Ankara'nın "küçücük bir şehir" olduğunu, ancak bugün 6 milyon nüfüsu ile Türk sanayisinde de öncü kentlerden biri olduğuna dikkat çekti.

"Türkiye birçok şeyleri başardı. Ama başarıların yanında noksanları da söylemek gerekir" diyen Gül, şöyle konuştu; "bu anlamda Türkiye'nin kayıp yılları da çok oldu. 60'ların 2. dönemi sanayi hamleleriye geçerken, 70'li yılları grevler çalkantılarla enerjimizi nasıl tükettiğimizi anımsarsınız. Sonra tekrar 83'ten sonra, kalkınma hamlesi başlarken, 90'lı yıllarda tekrar siyası istikrarsızlık içinde enerjimizin kaybolduğunu bilirsiniz. Yüksek enflasyon, faiz ile sanayicilerin boşa gittiğini hatırlarsınız. Türkiye son 10 yıldır, hatta 12 yıldır sağlanan siyasi istikrar sayesinde köklü reformlar yaparak kronik refomlar yapmıştır."

"12 YILDA ÖNEMLİ ŞEYLER OLDU"

"Türkiye'nin bugün de eminin eksiklikleri vardır. Ekonomi yönetimimiz bunları gidermek için çalışıyor. Ama noksanlarımızı farkında olup, gidermeye çalışmalıyız" dedi. Ekonomik şartların, sanayicileri ticarete kaymaya zorluyor olabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Sizin kıymetinizi hükümetin çok iyi bilmesi, taleplerinize kulak vermesi gerekir. Böyle olduğunu biliyorum. "Sanayimizi güçlü tutmalıyız"dedi.

BABACAN: "İSTİKRAR VE GÜVENE SAHİP ÇIKMALIYIZ"

Başbakan Yardımcısı Babacan ise, kendisinin de üç nesildir ticaretle uğraşan bir aileden geldiğini hatırlatarak, "Hükümetimizin istikrarı önceleyen politikaları, sanayi alanında da olumlu etkisini gösterdi" dedi. Ekonomik modelde özel sektörün 'tam merkezde olduğunu' söyleyen Babacan, özel sektör sayesinde de dünyadaki krize rağmen isthdamın arttığını belirtti. OECD ülkelerinde yönetime güvenin 'minimum seviyede plduğuna' dikkat çeken Bakan Babacan, "İşte bu nedenle Türkiye'de istkrar ve güvene, Hükümete güvene sahip çıkmalıyız" diye konuştu.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de konuşmasında, "Bugün bozkırın ortasında sanayinin çarkları vargücüyle dönmekte, Ankara hızla başkentin sanayisinden, sanayi başkenti olmaya doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Ankara'nın gücünün temelinde onun bilgi ve teknoloji üretme kapasitesi bulunmakta ve Ankara bu kapasitesini iyi bir biçimde değerlendirmektedir. Bugün Anlara, ileri teknoloji alanında ülkemizin lider kentidir" dedi.

GÜL YANIT VERMEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Ankara Sanayi Odası’nın 50. yıl gecesinden çıkışında, "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu yöneltildi. Gül, bu soruyu yanıtlamadan otelden ayrıldı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle