GeriGündem Türkiye’nin Kerkük için söz hakkı var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin Kerkük için söz hakkı var

Kürtlerin ‘Kerkük’te yüzde 68 oy aldık’ açıklaması, Türkmenleri kızdırdı. Türkmen Cephesi yetkilisi Ahmet Muratlı, ‘Kerkük, Kürtlerin bu tutumu nedeniyle Irak’ın iç meselesi olmaktan çıktı, uluslararası sorun oldu. Türkiye’nin bu konuda söz hakkı var’ dedi.

IRAK’ın kuzeyindeki Kürt grupların, genel seçimle birlikte yapılan Kerkük yerel seçimlerinde yüzde 68 oranında oy aldıklarını iddia etmelerine, Türkmenler sert tepki gösterdi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, ‘Kerkük artık Kürtlerin bu tutumu nedeniyle Irak’ın iç meselesi olmaktan çıkmış, uluslararası sorun olmuştur. Türkiye’nin bu konuda söz hakkı vardır. Türkiye, bu sorunla ilgili girişimlerini bundan sonra da devam ettirmelidir’ dedi. Kürtlerin kendi kafalarına göre oy oranı açıklayıp suç işlediklerini vurgulayan Muratlı, Kerkük için ‘Brüksel Modeli’ öneren Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Lideri Celal Talabani’ye de, ‘Bu modeli önce Erbil’de uygula da görelim’ diye seslendi. Muratlı’nın açıklamaları şöyle:

PSİKOLOJİK SAVAŞ

Irak’ta seçim sonuçlarını bağımsız seçim komisyonu açıklar. Kürtler nereden biliyorlar seçim sonuçlarını. Ortaya kendi kafalarına göre bir rakam atıp, psikolojik savaş başlatmak istiyorlar. Seçim öncesi Kürtlerin Kerkük’ün dış mahallelerine içinde oy pusuluları atılmış sandıklar yerleştirdiklerine dair ciddi iddialar vardı. Kürtlerin açıklamaları bu iddiaları doğruluyor. Bize gelen haberler ise Kerkük’ün tüm iç kesimlerinde Türkmenlerin önde gittiği yönünde.

HEDEFLERİ BELLİ

Kürtlerin hedefleri son derece açık. Kerkük’ten önce Arapları, daha sonra da Türkmenleri sürmek ve petrolün üzerine oturmak. Böyle bir dayatma Kerkük’teki barutu ateşler ve tüm bölgeye yayar. Oysa Kerkük tüm Irak’ın kenti. Talabani ‘Brüksel Modeli’ni önce Erbil’de uygulasın. Erbil’de de çok sayıda Türkmen, Asuri ve Arap var. Özellikle Asuriler çok yüksek oranda. Brüksel modeli Erbil’de tutarsa, Kerkük’te de uygularız.

SANDIKLAR AÇILDI

Bu arada Türkiye’de yaşayan Iraklıların Ankara ve İstanbul’da kullandıkları oyların sayım ve tasnif işlemi bitti. Gayri resmi sonuçlara göre 4030 geçerli oyun 3 bin 413’ünü ITC aldı. Türkmen Milliyetçi Hareketi’ne 249 oy çıktı. Irak’ın geçici başbakanı İyad Allavi’nin partisi 73, Talabani-Barzani İttifakı 59, PKK’nın desteklediği Irak Demokratik Çözüm Partisi 12 oy aldı. Geriye kalan 224 oy diğer 16 küçük parti arasında dağıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle