Gündem Haberleri

  Türkiye istediğini aldı

  Hürriyet Haber
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz'ın Almanya ziyareti için olumlu yorumlara yer veren gazeteler, Türkiye'ye yardım edilmesi ve Avrupa vizyonunun desteklenmesi çağrısı yaptılar. Yorumlar özetle şöyle:

  HANNOVERSCHE ALLGEMEINE ZEITUNG

  Türk Hükümeti, ordunun namus perdesi damgasını yemeyi hak etmiyor. Almanya'da oturarak, Ankara'daki ‘Kürt takibini’ kınayan, Türkiye'deki Kürtler'in üçte birinin, rahatlıkta Güneydoğu Anadolu'nun dışında yaşadığını göz önünde tutmalı. Ayrıca Türkiye, komşuları nedeniyle gıpte edilecek durumda da değil. Suriye ve Iran, Türkiye'deki teröristleri para ve silahla donatıyorlar. Ve bu ülkenin, hem Türkiye hem de Almanya'da uyuşturucu ticareti ve haraç toplamaya karışan bir bölücü örgütü var.

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  Önemli olan, Alman dostu Yılmaz'ın boş ellerle dönmemesi. Azınlık hükümeti, güçsüz. Desteğe ihtiyacı var. Yılmaz Almanya'da iyi bir izlenim bıraktı. Ülkesindeki bozuklukları sadece dile getirmekle kalmadı, bunları değiştirmek istediği mesajı verdi.

  FRANKFURTER RUNDSCHAU

  Bu ziyaret, Başbakan’ın söylediği gibi, ilişkilerde gerçekten yeni bir dönemin başlangıcı mı? Kohl, Yılmaz'a nazik davrandı, ancak ona güvendiğini gösterdi.

  KOLNISCHE RUNDSCHAU

  Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne, Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var.

  STRAUBINGER TAGBLATT

  Erbakan ve Çiller'e nazaran Yılmaz, ülkesinde reform gerektiğini görüyor. Bu, Türkiye'nin Avrupa yolunu sonuna kadar gidebilmesi için ilk adım.

  BRAUNSCHWEIGER ZEITUNG

  Kohl, Yılmaz'ı ‘Sevgili bir dost’ olarak adlandırdığında bu, Yılmaz'ın işini görmez. Avrupa geleceği için kesin vaatlerde bulunmak, daha doğru olurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı