GeriGündem Türkiye felaket getirebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye felaket getirebilir

Türkiye felaket getirebilir
refid:19688317 ilişkili resim dosyası

IRAK Yönetimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendileri hakkında yaptığı açıklamalardan çok rahatsız. Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi hakkında “teröre destek” iddiasıyla tutuklatma kararı çıkartmasını, Erdoğan’ın eleştirmesine Irak’ın Şii Başbakanı Nuri el-Maliki sert bir yanıt verdi.

El Hurra televizyonuna yaptığı açıklamalarda Maliki, “Türkiye’nin bize böyle müdahale etmesini beklemiyorduk. Son zamanlarda, sanki Irak’ı onlar yönetiyorlarmış gibi açıklamalar yaptılar. Bu açıklamalar içişlerimize karışmak anlamına geliyor. Buna kesinlikle izin vermeyiz. Eğer bizim mahkemelerimiz hakkında konuşmaları kabul edilebilir birşey olsaydı, biz de onlarınkiler hakkında konuşurduk. Bizim tartışmalarımız hakkında konuşuyorlarsa, biz de onlarınkiler hakkında konuşabiliriz” dedi. Türkiye’nin Ortadoğu ve Afrika ülkeleri nezdinde giderek gelişen rolüne ilişkin olarak sık sık yapılan değerlendirmelere farklı bir yaklaşım getiren Maliki, “Türkiye bölgeye felâket ve iç savaş getirecek bir rol oynuyor. Kendi içinde farklı etnik kökenler ve mezhepler barındırdığı için, bundan Türkiye de zarar görür” şeklinde konuştu.

Burnunu Irak’a sokmasın

Maliki’nin hükümetinin “Hukuk Devleti Koalisyonu”nun üst düzey yöneticilerinden Yasin Macid ise, Başbakan Erdoğan’la bu konuyu görüştüğünü vurgulayarak, “Erdoğan’a, Irak’ın içişlerine burnunu sokmamasını tavsiye ettim” dedi. Irak’ın Osmanlı Devleti’nin bir parçası olmadığını ve emir almayacağını ifade eden Macid, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak tepki gösterilmesini isterken, Türkiye’nin, Kürt sorununu “tanklar ve savaş uçaklarıyla” değil, barışçıl yöntemlerle çözmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’ye yönelik sert açıklamalar yapan bir başka isimse, yine Hukuk Devleti Koalisyonu’nun önemli isimlerinden İzzet el-Şabandar oldu. El-Şabandar, Türkiye’nin sınırdaki Kürt illerini bombalamasına artık sessiz kalmayacağını belirtirken, hem Ankara’yı hem de Katar’ı, Irak’ın farklı federal bölgelere bölünmesini desteklemekle suçladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle