GeriGündem Turkcell’in kárında artış abone sayısında düşüş var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell’in kárında artış abone sayısında düşüş var

Turkcell’in kárında artış abone sayısında düşüş var
refid:8896706 ilişkili resim dosyası

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2008’in ilk çeyreğinin zor bir dönem olduğunu, küresel makro ekonomik dengelerin bozulmasının ve Türkiye’deki makro ekonomik ile siyasi gelişmelerin, Türk tüketici güveninin daha da düşmesiyle sonuçlandığını, tüm bu yaşananların faaliyet gösterdikleri sektörü de etkilediği belirtirken, Turkcell’in ilk çeyrek kárı geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 78.9 artarak 486.8 milyon dolara yükseldi.

Turkcell İletişim Hizmetleri’nin internet sitesinde açıkladığı ilk çeyrek verilerine göre, 2007 yılının birinci çeyreğine göre şirketin gelirleri yüzde 21.6 artarak 1 milyar 574.4 milyon dolar oldu.

Abone sayısı düştü

Turkcell abone sayısında 2007 yılının dördüncü çeyreğine göre hafif bir düşüş gerçekleşse de abone sayısı; 2007 yılının birinci çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 9 artarak, 31 Mart 2008 itibarı ile 35.1 milyona ulaştı. Aylık Kullanım Dakikası (MoU), 2007’nin birinci çeyreğine göre yüzde 17.2 artarak 73.6 dakika olarak gerçekleşirken, Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) de, 2007 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 9.1 artarak 13.2 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Olumsuz etkilenme

Süreyya Ciliv, şu değerlendirmeyi yapttı: "Türkiye’de yaşanan politik belirsizlik, global ekonomideki dalgalanma ve tüketici güvenindeki gerileme daha zorlu bir ortam yaratmaya başladı. 2007’nin ekim ayında perakende fiyatlama alanında yaşanan alışılmadık ve özellikle Turkcell’i hedefleyen düzenleyici gelişmeler, 2008’in şubat ayı sonuna kadar pazarlama kampanyalarımızı sınırladı. Sonuç olarak, faaliyet sonuçlarımız olumsuz yönde etkilendi. diğer yandan, kullanımdaki ve faturalı abone tabanındaki artış ve kurumsal müşteri bazımızdan sağladığımız pozitif etki gelirlerimizi olumlu etkileyen başlıca unsurlar arasında yer aldı."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle