Gündem Haberleri

  Türk yönetmen Akkaya Hollywood'da

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Çalışmalarını ABD'de sürdüren Türk yönetmen Mevlüt Akkaya, ikinci kısa filmi "Kanake" ile, "Hollywood'un fidanlığı" olarak taninan AFI Film Festivali'ne davet edildi. Yaklaşık 70 film yapım ve dağıtım firmasının yeraldığı festivalde Mevlüt Akkaya, Hollywood yapımcılarıyla tanıştırılmak üzere seçilen sekiz yönetmen arasına girdi.

  Amerkan Film Enstitusu (AFI) tarafından her yılın Kasım ayında Hollywood'da düzenlenen AFI FEST, genç yeteneklerin keşfedilmesine zemin hazırlamasıyla tanınıyor. Bu yıl dunyanın 36 ülkesinden binlerce filmin gönderildiği festival, kültürlerarası bağlari geliştirmeyi, yaratıcılık ve yeteneği desteklemeyi amaçlıyor. Bu yıl Yönetmene Saygı bölümünü Ang Lee'ye ayıran AFI FEST'e, Steven Spielberg, Gillermo Del Toro, Peter Naess ve Jean-Jacques Beinex gibi ünlü isimler de katiliyor.

  Aylar öncesinde festivale Fransa, Norvec, Almanya, Meksika, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti' nden gönderilen altı filmin, bu yıl ulkelerini "Oscar' yarışında temsil edecekleri açıklandı. Festivale kabul edilen 116 film 11 gun boyunce Hollwyood Bulvari'ndaki 4 tarihi sinema salonunda gosteriliyor. "Kanake" AFI FEST sırasında iki kez gösterilen ender filmler arasında da yer aldı. Festival boyunca özel toplantılara katılan Akkaya, trilyonluk film projelerine imza atmış yapımcılarla görüşme olanağı buldu. Türk yönetmen Akkaya, "Hollywood, yenilige ve orijinal fikire cok acik ama bir o kadar da supheci ve secici. Basarisina inandiklari projeleri sonuna kadar desteklemeye hazırlar" diye konustu.

  Akkaya'nın Alman ve Türk  oyuncuların rol aldığı Kanake adlı kısa filmi, aşırı sağcı, dazlak özentisi Alman genci Helmut'un, Köln Karnavalı sırasındaki iki güun içinde başından geçenleri anlatıyor. Semt barındakı Ödüllü Kostüm Yarışması'nda her yıl alay konusu olan Helmut, bu kez "Göçmen Türk" kılığına girerek herkesi şaşırtmayı planlamaktadır. Ancak olaylar Helmut'un planladığı gibi gelişmez. Köln Karnavalı sırasında çekilen ve sokaktaki karnavalı kendisine set edinen filmde,  Akkaya gerçekçi ve gerçeküstü tekniği aynı tabanda birleştermiş.

  TİYATRODAN SİNEMAYA

  Tiyatroda köklü bir geçmişi olan Mevlüt Akkaya, Almanya'da yaşadığı 7 yıl süresince çeşitli tiyatro projelerinde Annette Uhlen, Gunter Ruckert ve Tuncel Kurtiz gibi ünlü isimlerle çalıştı. 1992 yılında geldiği New York'ta "Kurt Adam" (Manwolf) adlı tek kişilik oyunu sahneye koydu.

  Akkaya, Tribeca Lab, La Mama ve Vineyard tiyatrolarinda da seyirci önüne çıktı. 1997 yılında ilgisini tamamen sinemaya yönelten Akkaya, The Brooklyn College Film Bölümü'nü bitirdi. Efsanevi cazcı Gary Bartz'in başrolde oynadığı ilk kısa filmi, "Bir Caz Öyküsü", aralarında New York Bağımsız Film Festivali, Mancester Kino Film Festivali ve Kaliforniya Oceanside Film Festivali'nin de bulundugu bir dizi festivalde gösterildi. Yonetmen yakında "Tuzak" adlı üçüncü filminin cekimine başlayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı