Gündem Haberleri

  Türk Telekom'da referandum önlemi

  Hürriyet Haber
  19.10.2007 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Son günlerde fiber optik kablolara ve bağlantı dolaplarına yapılan saldırılar yüzünden haberleşmede ciddi sıkıntıların ortaya çıkması referandum sonuçlarını internete dayalı olarak açıklayacak il seçim kurullarını harekete geçirdi.

  Türk TELEKOM'da grevin başlamasıyla ortaya çıkan fiber optik kablolarına ve bağlantı dolaplarına yönelik saldırıların, pazar günü yapılacak referandum sonuçlarının açıklanmasında sorun yaratabileceği gündeme geldi.

  Konya İl Seçim Kurulu Müdürü Ahmet Kiraz, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) referandum sonuçlarını ilçe ve illerden internet tabanlı programlar vasıtasıyla alacağını belirterek, “Artık seçim sonuçları internetteki veri tabanlarına göre açıklanıyor. Referandum da bu şekilde yapılacak. Yani internet bağlantısı olmadan sonuçları ilçelerden almamız ve toplayıp açıklamamız çok zor görünüyor” dedi.

  Bu yüzden özellikle Pazar günü herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için Türk TELEKOM İl Müdürlüğü ile gerekli her türlü tedbirin alınması için yazışma yaptıklarını belirten Kiraz, diğer il seçim kurulu müdürlüklerinin de benzer şekilde önlemlerin artırılması, arıza ve engellemelerin hemen ortadan kaldırılması için kendileri gibi girişimlerde bulunduğunu bildirdi.

  TÜRK TELEKOM, EMNİYET VE JANDARMA ÇALIŞIYOR

  Türk TELEKOM İl Müdürlüğü yetkilileri ise son günlerde özellikle fiber optik kabloların kesilmesi yüzünden haberleşmede ciddi sorunlar yaşandığını söyledi.

  Bu kabloların kesilmesiyle internet, cep telefonları dahil tüm telefon görüşmeleri ve haberleşmenin aksayabildiğini vurgulayan yetkililer, şunları kaydetti:

  “Örneğin Ankara'dan çıkan link, Konya, Ereğli, Mersin ve Adana'yı dolaşıp tekrar Ankara'ya döner. Bu linki taşılan fiber optik kablolarda sıkıntı yaşanması ihtimaline karşı yedeklemelerimiz bulunuyor. Yani biri kesilse bile yedekleme sayesinde haberleşme yürür. Fakat son günlerdeki saldırılar kesinlikle bilenler tarafından yapılıyor. Çünkü fiber optik kablolar, eş zamanlı kesiliyor. Yani yedekleme bile çalışamaz duruma geliyor. Bu durumda haberleşmede ciddi aksaklıklar ortaya çıkıyor.”

  Yetkililer, bir fiber optik kablonun kesilmesi sonucunda yapılan onarımın saç teli kadar ince olduğu 60 kopmuş telin birbirine kaynatılmasının çok zor olduğunu belirterek, bu yüzden onarımların saatlerce sürebildiğini bildirdi.

  Konya'da, Beyşehir ve Ereğli bölgesinde fiber optik kablo ve kutuları ile kent merkezinde bağlantı dolaplarına saldırılar olduğunu ifade eden yetkililer, “Konuyu Jandarma İl Komutanlığı ve Emniyet İl Müdürlüğüne ilettik. Hassas bölgelerde devriye geziyor. Özel görevlendirmeler yapıldı. Jandarma ve Emniyet ile çalışarak üst seviyede tedbir aldık. Şimdilik sıkıntı görünmüyor. Referandumun yapılacağı Pazar günü sorun yaşanmaması için her türlü önlemi alıyoruz “ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı