Gündem Haberleri

  Türk Diva'ya veda

  Hürriyet Haber
  12.05.2008 - 15:01 | Son Güncelleme:

  İtalya'nın Milano kentinde cumartesi günü ölen 20'nci yüzyılın en büyük divalarından Leyla Gencer için bugün Santa Basila Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

  OPERANIN MABEDİNDE BAŞROLE ÇIKMIŞTI

  Sanat  yaşamı boyunca dünyanın bütün opera sahnelerinde "La Diva Turca" olarak  alkışlanan ünlü soprano Leyla Gencer, Milano'da görkemli bir cenaze  töreniyle ebediyete uğurlandı.

  La Scala Operası yakınlarındaki tarihi San Babila Kilisesi, bugün Gencer  için düzenlenen cenaze ayini sırasında 9 Mayıs'ta ölen Gencer'in  yakınları, dostları, sevenleri ve öğrencilerinin akınına uğradı.

  Sanatçının vasiyeti üzerine Milano Lambrate Mezarlığındaki krematoryuma  götürülen naaşın yakılma işlemi Çarşamba günü yapılacak. Gencer'in  külleri ise önümüzdeki Cuma günü İstanbul'da düzenlenecek uğurlama  töreninden sonra, yine sanatçının vasiyeti üzerine Ortaköy'de Boğaz  sularına dökülecek.

  Gencer'in yeğeni İbrahim Çeyrek'in de eşi Neslihan Çeyrek ve annesi  Aynur Çeyrek ile birlikte hazır bulunduğu cenaze ayininde San Babila  Kilisesi, İtalya'dan ve Türkiye'den gelen tanınmış simalarla doldu.

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner ve Genel  Müdür Yardımcısı Ömür Bozkurt, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü  Rengim Gökmen, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan ve  Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli'nin yanı sıra Türkiye'nin  Milano Konsolosu Nihal Çevik de Gencer'i uğurlamak için ayine katılan  kişiler arasında yer aldı.

  Ayine, Gencer'i 1957'de verdiği ilk konserden sonra bağrına basan ünlü  La Scala Operası yetkilileri, La Scala Akademisi çalışanları ve  sanatçının öğrencileri de katıldı.

  İtalya'da siyasi yolsuzluklara karşı yürütülen "Temiz Eller"  soruşturmasının baş isimlerinden biri olan eski savcı Francesco Saverio  Borrelli, Gencer'in yakın dostlarından Kontes Mocenigo, sanatçının  biyografisini de kaleme alan Franca Cella ve gazeteci-yazar Zeynep  Oral'in de katıldıkları cenaze ayini sırasında, katılımcıların pek çoğu  göz yaşlarını tutamadı.

  Ayin bitiminde Gencer'in naaşının yerleştirildiği, güllerle bezenmiş  tabut, sanatçının 1957'de seslendirdiği bir arya kaydının dinletilmesi  eşliğinde alkışlarla uğurlandı. Verdi'nin "La Forza del Destino"  operasından "La Vergine degli Angeli" aryası Gencer'in 1957'deki  yorumuyla yeniden dinlendiği an, törende duygu yoğunluğunun zirveye  ulaştığı an oldu.

  Sanatçı için San Babila Kilisesine başta La Scala Operası ve Türkiye'nin  Milano Başkonsolosluğundan olmak üzere gelen çok sayıdaki çelenk  arasında, ünlü yazar Yaşar Kemal tarafından gönderilen çiçek de dikkati  çekti.
           
  HEM KATOLİK HEM MÜSLÜMAN DUALARIYLA UĞURLANDI
           
  Gencer için Milano'da düzenlenen uğurlamada, resmi törene San Babila  Kilisesinde Katoliklik inancı doğrultusunda düzenlenen ayin damgasını  vururken, sanatçının aile bireylerinin İslam inancı doğrultusunda dua  merasimi düzenlemeleri de dikkati çekti.

  Leyla Gencer'in Milano'da Majno Caddesi'ndeki evinde, tabutun kiliseye  taşınmasından önce bir imam tarafından aile bireylerinin katılımıyla dua  merasimi yapıldığı öğrenildi.

  Sanatçının naaşı, San Babila Kilisesinden Lambrate Mezarlığındaki  krematoryuma teslim edilmeden önce, İslami usullere göre cenaze namazı  da kılındı.

  Gencer'in cenaze namazı, cenaze arabasının mezarlık girişi önünde mola  verdiği sırada, sanatçının akrabalarının da katılımıyla Milano'da görev  yapan Kemal Gül adlı bir Türk imam tarafından kıldırıldı.

  Gencer'in naaşının krematoryumda  yakılma işlemi Çarşamba günü yapılacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner tarafından  teslim alınacak küller, sanatçının vasiyeti doğrultusunda İstanbul'a  getirilerek Cuma günü tören eşliğinde Ortaköy'den boğaz sularına  bırakılacak.  Gencer için İstanbul'da İKSV ve de İstanbul Devlet Opera ve Balesi  öncülüğünde düzenlenecek uğurlama töreninde, Rengim Gökmen yönetiminde  Ahmet Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosundan ilahi bölümlerinin de  seslendirileceği öğrenildi.

  Leyla Gencer, Cuma akşamı Milano'daki evinde solunum ve kalp yetmezliği  neticesinde yaşama veda etmişti. Uluslararası ün yapmış bir sanatçı olan  Gencer, 20. yüzyılın en büyük divalarından biri olarak değerlendiriliyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı