Gündem Haberleri

  Türk: Cezaevinde işkence iddiaları asılsız

  Hürriyet Haber
  29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hekimlerden müdahale istedi

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, hekimlerin ölüm orucundakilere müdahale etmesini istedi. İnsan hayatını kurtarmanın her şeyin üzerinde olduğunu savunan Türk, şunları söyledi:

  ''Hekimliğin amacı, her ne pahasına olursa olsun insan hayatını kurtarmaktır. Hiçbir gerekçe, insan hayatının kurtarılması önünde gerekçe olamaz. İnsan hayatının kurtarılması, hekimler için de en yüksek etik değerdir. Bütün hekimlerimizin kendilerine düşen görevi yapmalarını bekliyoruz. Devlet, terör örgütünün baskısı altında bu eylemleri yürütenleri bu baskıdan kurtarmıştır. Şimdi hekimlerimizden, tıbbi bakımdan bu eylemlerin sona erdirilmesi ve durumu ağırlaşanların kurtarılması için gerekenin yapılmasını bekliyoruz.''

  Kimi sivil toplum kuruluşlarının da ölüm oruçlarına destek verdiğini öne süren Bakan Türk, ''Ölüm oruçlarına destek vermeyi sona erdirsinler. Herkesin bu eylem karşısında son bir sorumluluk içinde hareket etmesi gerekir. Oysa bazı sivil toplum örgütleri bu eylemleri desteklemektedir. Bu çok yanlıştır. İntihara teşvik demektir. Terör örgütlerinin baskısından, ölüm orucunda bulunan ya da açlık grevi yapanlar kurtarılmıştır. Ama bazıları, anlamsız bir şekilde direnişlerini sürdürmektedir. Bazı çevreler de dışardan onlara destek vermektedir'' diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı