Gündem Haberleri

  Tunus'ta hükümet istifa edecek

  Hürriyet Planet
  29.09.2013 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Tunus'ta iktidarı elinde bulunduran İslamcı hükümet, istifa etmeyi kabul etti.

  Tunus'taki önde gelen işçi sendikalarından UGTT sözcüsü Buali Mbarki, İslamcı hükümetin aylar süren görüşmelerin ardından istifayı kabul ettiğini duyurdu. Mbarki, tarafsız ve geçici bir hükümet oluşturulması için önümüzdeki üç hafta boyunca müzakereler yapılacağını söyledi.

  En son bir hafta önce 500 bin üyesi olan UGTT'den yapılan açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu siyasi çıkmazdan kurtulmak için verilen çabaların başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilmişti. İşçiler, avukatlar ve insan hakları savunucularının yer aldığı muhalif kanat, Ennahda liderliğindeki hükümetin ülkede güvenliği sağlayamadığı görüşünde.

  Tunus'ta Ocak 2011'de Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle yakalanan devrim süreci, iki yıldır bir kargaşaya dönüşmüş durumda. Bu kargaşa ortamı, şubat ayında Tunuslu muhalif lider Şükrü Belaid'in öldürülmesiyle daha da kötüleşti. Son olarak temmuz ayında bir başka muhalif isim olan Muhammed İbrahimi'nin ailesinin önünde vurulması, Tunus'u mevcut krize kadar getirdi. Sokak gösterileri ve siyaset kurumlarının felç olması, ülkeyi hareket edemez hale getirdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı