Gündem Haberleri

  Tuhaf eleştiriler

  Turan YILMAZ
  05.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  RP'nin kapatılması olasılığına karşılık, İslamcı kesimin liderliğine hazırlanan MÜSİAD Başkanı Erol Yarar, 163. maddeyi geri getirmek isteyenin kafasının koparılacağını belirterek, ‘‘Bize düşen demokratik istiklal mücadelesini başlatmaktır’’ dedi.

  MÜSİAD Ankara şubesinin Kızılcahamam'da dün düzenlediği meslek komiteleri iştişare toplantısında konuşan Yarar, ‘‘Kesin dinsiz eğitim’’ diye nitelediği kesintisiz eğitimi eleştirirken, Türkiye'nin bugün, İstanbul'un işgal döneminde İngiliz ve Yunan komutanlarının yapmak isteyip de cesaret edemedikleri konuları tartışır hale geldiğini savundu. Kesintisiz eğitimle, kesin dinsiz hayata geçişin hukuki altyapısının oluşturulmak istendiğini de savunan Yarar, TCK'nın 163. maddesine benzer yeni bir düzenleme hazırlığı içerisinde olunmasına tepki gösterdi. Bu konuyu Türkiye'nin gündemine getirenlerin mümin olamayacağını öne süren Yarar, ‘‘Sünnet düğününü bile dini bir faaliyet diye cezalandırmak bir sünnetsizin işi olsa gerek diyorum’’ dedi.

  Türkiye'nin en önemli sorununun, dinsiz hayata geçişin hukuki zeminini, sanki kendileri inanç sahibiymiş gibi, 'Ben de Müslümanım' diyerek oluşturanların bulunduğunu belirten Yarar, ‘‘Bu konuda bize düşen, böyle bir kanunu eğer sahiplenen olursa, demokratik bir istiklal mücadelesini başlatmaktır. Bunu yapmak bizim üzerimize farz olmuştur’’ dedi. Yarar, şöyle devam etti:

  ‘‘Bugün Türkiye'nin kayıtdışı ekonomi kadar bir başka önemli sorunu da kayıtdışı devlet güçleridir. İradesini, gücünü milletten almayan, milletin iradesinden korkan, millete kendi gönüllerinden geçen inancını söylerken korkan, aslında korkak ama kayıtdışı gücünden ötürü milletini ezmeye çalışan, bundan maddi ve siyasi bir nema uman güçler, Türkiye'nin en büyük meselesidir. Ama milletin bu mücadele aşkı devam ettikçe, bunların sesleri belli dönemlerde çıksa da, milletin iradesi vurduğu zaman bunların sesleri yine kısılacaktır. O zaman vazife, mesuliyet bizlere düşmektedir. Onun için bu mücadeleyi vermek zorundayız.’’

  Hazırlıkları süren yeni düzenleme ile dini okul ve toplantı yapmak ve bunlara destek vermek gibi bütün faaliyetlere çok ağır ve para cezaları öngörüldüğünü vurgulayan Yarar, şunları söyledi:

  ‘‘Her şeyi ceza altına almaya çalışan bir kafa, işte bu kafa Türkiye'de değiştirilmesi gereken bir kafadır. Kendisini tövbeye davet etmesi gereken bir kafadır. Milletçe değiştirmeye çalışmanız gereken bir kafadır. Bütün bu gayretleri sarf ettikten sonra adam olmazsa koparılması gereken bir kafadır. Böyle bir kafa ile Türkiye'nin bir yere gitmesi mümkün değildir.’’

  Türkiye'de böyle bir kafanın bulunduğunu ve bunun da böyle bir kanunu hazırladığını savunan Yarar, ‘‘Belki bir, belki üç, belki beş tanedir. Ama gündeme sokacak kadar önemli bir yerdedir. Belki sutrenin gerisindedir. Milletinden korktuğu için kendisi ortaya çıkmamaktadır. Ama bilsinler ki, İngiliz generalinin korkup yapamadığı bir şeyi, bugün Türkiye'de kimse millete dayatamaz. Buna cevabını çok sert bir şekilde demokratik istiklal mücadelesiyle bu millet bugünün şartlarında mutlaka verir’’ dedi.

  Yarar, sözlerini ‘‘Böyle gündemler bizim yatırım şevkimize, mücadelemize, dünyaya açılma ve akıncı ruhuyla çalışmamıza kesinlikle engel olmaz. İt ürür kervan yürür. İtler her zaman üreyecektir ama kervan da yürümek zorundadır’’ diyerek bitirdi.

  163'ü getirenin kafası koparılır

  MÜSİAD Başkanı Erol Yarar, 163'üncü maddeyi getirmek isteyenin kafasının koparılacağını belirterek, ‘‘Bize düşen demokratik istiklal mücadelesini başlatmak’’ dedi. Yarar, kesintisiz eğitimi de ‘‘Kesin dinsiz eğitimi’’ olarak niteledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı