Gündem Haberleri

  TRT'den 'The Queen' açıklaması

  A.A
  15.05.2008 - 13:20 | Son Güncelleme:

  TRT Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in “Kraliçe-The Queen” adlı filmin TRT'de yayımlanmasından hiçbir şekilde rahatsızlık duymadığı belirtildi.

  Açıklamada, 14 Mayısta TRT-1 sinema kuşağında “Kraliçe-The Queen” adlı filmin yayımlandığı hatırlatıldı.    

  TRT'de yayımlanan bütün programların yapımı, filmlerin seçimi ve yayın planlamasının kamu hizmeti yayıncılığı ilkeleriyle oluşturulduğuna ve etik değerlerin de gözetildiğine işaret edilen açıklamada, “Kraliçe” filminin de TRT kriterlerine uygun olduğu vurgulandı.

  Filmin bütün dünyada gösterime girerek beğeni kazandığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: 
     
  “Hal böyleyken, filmdeki tüm sahnelerden TRT sorumlu tutulmuş ve yanlış değerlendirmeler yapılmıştır.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/trt_banner.jpg'Kraliçe-The Queen' adlı film, Prenses Diana'nın ölümünün ardından İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in yaşadıklarını anlatan bir belgesel değil, yaşanılanları öyküleştirerek anlatan bir filmdir. Filmin öyküsü, İngiltere Kraliçesi'ni olumsuz yansıtacak bir anlatıma değil, Kraliçe'nin kamuoyunun yas tutulması ile ilgili talebini karşılamakla, gelenekler arasında sıkışmış bir duygu durumunun dramatize edildiği bir senaryoya dayanmaktadır.

  Birçok dalda Oscar'a aday gösterilen filmde, Kraliçe Elizabeth'i canlandıran Helen Mirren, 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında ödül kazanmıştır.
  Söz konusu filmin Kraliçe Elizabeth'in ülkemizi ziyareti sırasında yayımlanmış olması bir yayıncılık başarısıdır. Bu filmin gösterim haklarına sahip olan tüm yayın kuruluşları da bizim tercihimizle paralel davranırdı.

  Binlerce yıllık demokratik geleneğe sahip İngiltere'nin saygıdeğer kraliçesi, bu filmin TRT'de yayımlanmasından hiçbir şekilde rahatsızlık duymamıştır.
  TRT, ayrıca İngiltere Kraliçesi'nin Türkiye gezisinin tüm ayrıntılarını haberleştirmiş ve yayınlarıyla da Türk misafirperverliğini göstermiştir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı