Gündem Haberleri

  Trichet: Ücretleri artırmak saçmalık

  AFP
  22.02.2011 - 09:19 | Son Güncelleme:

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, petrol ve emtia fiyatlarındaki artışların ücretler ve diğer fiyatlar üzerinde yaratacağı etkilerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Trichet, bu dönemde ücretleri artırmanın saçmalık olacağını da söyledi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  Trichet Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, ECB'nin euro bölgesinde fiyat istikrarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağını yineleyerek, "Petrol ve emtia fiyatlarındaki artış için yapabileceğimiz bir şey yok, ancak ikinci tur etkilerden kaçınmalıyız. Yüksek gıda ve petrol fiyatları nedeniyle enflasyon konusunda kısa vadede yukarı yönlü riskler var" dedi.

   

  Trichet ayrıca, ücretlerin artırılmasını "Avrupa'da yapılacak son saçmalık" olarak değerlendirerek, işsizliğin azaltılmasına zarar vereceğini vurguladı. Trichet, "Euro bölgesinde başarı ya da görece başarısızlığa baktığımızda, bir çok ülkenin en büyük hedefi olan işsizliğin azaltılmasında ücretleri kontrol altına alanların büyük başarılar elde ettiği açık" diye konuştu.

   

  Euro bölgesi hayata geçirildiğinden bu yana Almanya'da kamuda çalışanların ücretleri yüzde 17 oranında artarken, bu artış Fransa'da ve euro bölgesine üye diğer ülkelerde ortalama yüzde 35 oldu.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet

   

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetEkonet      

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı