GeriGündem Tren kazasında 3 bin kurban
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tren kazasında 3 bin kurban

Kuzey Kore’de petrol ve likit petrol gazı taşıyan iki trenin çarpışması sonucu büyük bir facia meydana geldi.

Kuzey Kore’de petrol ve likit petrol gazı taşıyan iki trenin çarpışması sonucu büyük bir facia meydana geldi. Komünist rejimden olayla ilgili bilgi gelmiyor. İstihbarat servislerini kaynak gösteren Güney Koreli ajanslar ise, kazada 3 bin kişinin ölmüş olabileceğini duyurdu.

UÇAKTAN korktuğu için sürekli trenle seyahat eden Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il’in Çin gezisi dönüşü geçtiği demiryolu güzergahında dün korkunç bir tren kazası meydana geldi. Kim Jong-il’in birkaç saat önce trenle geçtiği noktada petrol ve likit petrol gazı taşıyan iki trenin çarpışması sonucu 3 bin kişinin öldüğü sanılıyor. Dışarıya kapalı komünist rejimin basın organlarından bilgi gelmezken, Güney Kore’nin haber kanalı YTN, Güney’in istihbarat servisine dayanarak verdiği haberde, ölü ve yaralı sayısının 3 bin cıvarında olabileceğini bildirdi. Bir başka görüşe göre, trenlerin infilak ettiği istasyonda bulunan bir petrol deposu, patlamanın şiddetini katladı. İstasyonda, Çinli yolcuları taşıyan bir trenin bulunduğu da iddia edildi.
1 ÇİNLİ ÖLDÜ, 12 ÇİNLİ YARALANDI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'de 2 yakıt trenin çarpışmasından sonra meydana gelen patlamada 1 Çinli'nin öldüğünü, 12'sinin yaralandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde, Çin sınırı yakınlarındaki Ryongchon istasyonundaki patlamada, yaralılardan 2'sinin sağlık durumunun kritik olduğu ve durumun yakından izlendiği belirtildi.

Ölü ve yaralılar arasında Kuzey Kore sınırında yaşayan Çinlilerin de olduğu ve yaralı Çinlilerden bazılarının, sınırdaki Çin kenti Dandong'daki hastanelere taşındıkları bildirilmişti.

Bölgede çok sayıda Çinli'nin de evinin yıkıldığı kaydedildi.Ryongçon’daki çarpışmanın, Çin’den başkent Pyongyang’a doğru giden Kim Jong İl’in treninin geçişinden 9 saat sonra meydana geldiği sanılıyor. İstasyonun harabeye döndüğü, patlamanın şiddetiyle havaya saçılan enkaz parçalarının, Çin sınırındaki Sinuju kentine kadar ulaştığı da ilk gelen haberler arasında. Kaza sonrası sınırların kapatıldığı ve bölgede ‘ bir tür olağanüstü hal’ ilan edildiği öğrenildi.Çin’e trenle yaptığı seferden dün Kim Jong-il, üç yıl önce Rusya’yı, Sibirya dahil trenle katetmiş ve 20 bin km yapmıştı.

KUZEY KORE, ÇİN'DEN YARDIM İSTEDİ

Kuzey Kore'nin, Çin'den, 2 yakıt yüklü trenin çarpışmasından sonrabaşlatılan kurtarma çalışmalarına yardım etmesini istediği bildirildi.

Çin'in Kuzey Kore sınırı yakınlarındaki Dandong kent yönetiminden bir yetkili, Reuters'e telefonla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin yardım istediğini, ancak bu konuda detaylı bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Vekili Goh Kun'un da yetkililere, Kuzey'e yardım için hazır olmaları talimatı verdiği kaydedildi.

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da olağanüstü toplantı yaptığı belirtildi. Pekin ile Pyongyang arasındaki tren seferlerinin sürdüğü bildirildi.

HÜKÜMET KIZILHAÇ'TAN YARDIM İSTEDİ

Kuzey Kore hükümetin yerel Kızılhaç teşkilatından yardım istediği bildirildi. Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün Pekin temsilcisi John Sparrow, hükümetin Kuzey Kore Kızılhaç teşkilatından kaza bölgesine gitmesini ve bir değerlendirme yapmasını istediğini söyledi.
Sparrow, hızlıca yapılacak değerlendirme ışığında isteklere yanıt vereceklerini ifade etti.

Kuzey Koreli yetkililerin Kızılhaç'a ölü ya da yaralı sayısı hakkında bilgi vermediklerini belirten Sparrowr, ''Bize gelen mesaj 'gidin ve değerlendirin'. Hepsi bu. Bu sabah herhangi bir rakama ulaşamadık'' dedi.

Güney Kore medyası Kuzey Kore'nin Çin sınırı yakınlarında meydana gelen kazada 3 bin kadar kişinin ölü ya da yaralı olduğunu bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle