Gündem Haberleri

  Trafodan ölüm sonrası esnaf kurban kesti

  Oğuzhan KILIÇ / KÜTAHYA,(DHA)
  16.09.2014 - 17:42 | Son Güncelleme:

  KÜTAHYA’nın Servi Mahallesi’nde esnaf, 17 yaşındaki lise öğrencisi Resul Pekuslu’nun ölümüne neden olan yaya kaldırımındaki elektrik trafosunun kaldırılmasını istiyor. Aynı sokakta oto kiralama işyeri bulunan Ömer Şengül de bu tür olayların bir daha yaşanmaması için kurban kestirdi.

  Servi Mahallesi Barbaros Sokak’ta geçen pazar akşamı meydana gelen olayda, Kütahya Kılıçarslan Lisesi son sınıf öğrencisi Resul Pekuslu yağmur sularıyla dolan sokakta yaya kaldırımında yürürken yanından geçtiği elektrik trafosuna tutunmak istedi. Pekuslu, dokunduğu trafoda elektrik kaçağı nedeniyle akıma kapıldı ve olay yerinde yaşamını yitirdi. Liseli Resul dün Kütahya’da gözyaşları içinde toprağa verildi. Resul Pekuslu’nun ölümüyle ilgili soruşturma ise sürüyor.

  Olayın meydana geldiği Servi Sokak’taki esnaf, Resul’u öldüren elektrik trafosunun bir an önce kaldırılmasını istedi. Aynı sokakta oto kiralama işyeri bulunan Ömer Şengül, 17 yaşındaki gencin ölümüne çok üzüldüklerini söyledi. Resul’un öldüğü gün sağanak halinde yağan yağmur nedeniyle sokağın göle dönüştüğünü ve kiralık arabalarının da sular içerisinde kaldığını anlatan Şengül, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için kurban kestiklerini belirterek, şöyle devam etti:

  ELEKTRİK AKIMINI HİSSETTİK, İLGİLENİLMEDİ

  "Elektrik akımına kapılarak ölen kardeşimiz için, hem de kendi kazalarımız olan doğal felaketten dolayı kurban kestik. Olay günü yağmur yağdığında biz elektriği burada hissetmiştik. Araçlarımızı yağış nedeniyle kurtarmaya çalışırken akımı hissetmiştik ve kaçtık. Yetkilileri aradık gelen giden olmadı. Biz arabamıza binip gittikten sonra çocuk o aradan geçmek isterken elektrik akımına kapılıp ölüyor. İlgililerin buna gelip bakmaları lazımdı, gelip bakmadılar. Trafonun yeri de çok kötü bir bölgede. Birkaç kişi daha burada can verebilirdi. Bu trafonun buradan biran önce kaldırılması lazım."

  Daha önce elektrikçide çalıştığını, şu an aynı sokakta emlakçılık yaptığını belirten Oğuzhan Altıntaş da "Burada geçen gün 17 yaşında bir arkadaşımız insanların kullandığı kaldırımda elektrik çarpılmasından dolayı vefat etti. Yetkililerden rica ediyoruz. İnsanların kullandığı bu kaldırımda bulunan bu elektrik trafosunun buradan kaldırılması gerekiyor. İnsanlar buradan geçmek için mutlaka trafoya elleriyle dokunmak zorunda kalıyor. Elektrik kaçağı olduğunda, yağış da varsa su iletken bir madde olduğu için akım iyice dağılabilir. Burada daha önce de elektrik ısırması dediğimiz elektrik çarpması olayı meydana gelmişti. Yetkililere bu konuda arayarak bilgi verdik. O günden bu güne daha hiçbir şey yapılmadı. İnşallah bu tarihten sonra burada bir tedbir alınır" diye konuştu.

  Elektrik çarpmasından ölen gence üzüldüğünü belirten emlakçı Hakan Tunç ise, "Elektrik trafolarının sadece 17 yaşındaki kardeşimizin vefat ettiği yerde değil Kütahya genelinde birçok cadde ve sokakların üzerinde bu şekilde olduğunu biliyoruz. Hatta bir trafo neredeyse eğilmiş yıkılacak pozisyonda duruyor. Bu trafoların yer altına alınması konusunda bir çalışma yapılmasını esnaf arkadaşlar olarak istiyoruz. Artık böyle üzücü durumlarla karşılaşmak istemiyoruz" dedi.

  KAÇAK BULUNAMADI

  Bu arada Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (OEDAŞ) görevlilerinin Resul Pekuslu’nun ölümünün ardından trafoda inceleme yaptıkları belirtildi. Görevlilerin trafoda herhangi bir elektrik kaçağına rastlamadıkları öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı