GeriGündem Toprakları alınan Uygurlar çatıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toprakları alınan Uygurlar çatıştı

Toprakları alınan Uygurlar çatıştı
refid:23595308 ilişkili resim dosyası

Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde dün çıkan çatışmalarda 27 kişi yaşamını yitirirken, ‘Uygur Ana’ lakaplı ‘Dünya Uygur Kongresi Başkanı’ Rabia Kadir olayları telefonda Hürriyet’e anlattı.

Uygur Türklerinin lideri Kadir, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk ile birlikte bölgeyle temas halinde olduklarını ve olayların Çin’in baskıcı asimilasyon politikaları ve nüfus transferleri nedeniyle meydana geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

/images/100/0x0/55eb0e18f018fbb8f8a81be3

“(Dün) Sabah saat 06.00’da Uygurların yoğun yaşadıkları Doğu Türkistan’ın Turfan vilayeti Piçan ilçesinde kalabalık bir grup Uygur köylüsü topraklarının ellerinden alınıp Çinlilere verilmesini protesto etmek için hükümet binasına yürümüş ve polisle karşı karşıya gelince çatışma çıkmış, çatışmaların polis karakoluna sıçramasıyla olaylar büyümüş. İlk gelen haberlere göre 17’si Çinli polis, 10’u Uygur köylüsü 27 kişi öldü, 3 kişi tutuklandı.”

Resmi Çin kaynakları ise ‘bıçaklı bir güruhun’ hükümet binası ve bir inşaat şantiyesine saldırması üzerine çıkan olaylarda 27 kişinin öldüğünü bildirdi.

Uygur Ana, Hürriyet’e anlattı

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, dün Uygur Özerk Bölgesi’nde 27 kişinin öldüğü çatışmayı Hürriyet’e anlattı. Kadir, “Toprakları elinden alınan Uygur köylüleri, hükümet binasına yürürken çatışma çıkmış, olaylar büyümüş” dedi.

6 milyon Çinli bölgeye yerleştirildi

Kazak Türklerinin yoğun olduğu Altay ve Çöçek vilayetleri dışında Doğu Türkistan’ın tüm vilayetlerinde Uygur Türklerinin toprakları, işyerleri ve evleri çeşitli bahanelerle ellerinden alındığını iddia eden Rabia Kadir, şöyle konuştu: “Bu güne kadar Çin hükümeti, 6 milyon Çinliyi bölgeye getirip Doğu Türkistan köylülerinin arazilerine yerleştirdi. Uygur Türklerinin inanç hürriyeti ve kendi kültürlerini yaşamalarına imkan tanınmıyor. Bu eylemleri şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere, bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.”

melveren@hurriyet.com.tr

Toprakları alınan Uygurlar çatıştı

Rabia Kadir, Mart ayında Cenevre'deki bir konferansta Hürriyet Dünyası'ndan Muammer Elveren'e konuşmuştu.

 

Muammer ELVEREN

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle