GeriGündem Tokyo alkışladı, sıra İstanbul'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tokyo alkışladı, sıra İstanbul'da

31 yıllık tarihinde Avrupa ve Amerika'nın önde gelen kentlerinde sayısız konser veren İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası geçen hafta ilk kez yurtdışında önemli bir uluslararası festivalin açılışını yaptı.

Japon Senfoni Orkestraları Birliği'nce Tokyo'da düzenlenen Asya Orkestra Haftası, bu yıl İDSO'nun konseriyle açıldı. Perşembe akşamı Tokyo Operası Takemitsu Salonu'nda çoşkusunu ölçülü ifade etmekle tanınan Japon müzikseverler orkestrayı her eserden sonra alkış yağmuruyla selamladı. Konser sonunda iki kez üst üste bis çalmasını sağladı.

23 ORKESTRANIN ORTAK İRADESİ

Uluslararası Sahne Sanatları Festivali kapsamında, Doğu'nun orkestra müziği alanındaki zenginliğini keşfetmek amacıyla düzenlenen Asya Orkestra Haftası bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi. Etkinliğin sponsorluğunu Japon Kültür Bakanlığı, konserlerin organizasyon ve orkestra seçimini ise ülkenin önde gelen 23 orkestrasını çatısı altında toplayan Japon Senfoni Orkestraları Birliği üstlendi. Tokyo ve Osaka'da sekiz gün süren konserlerde yedi Asya ülkesinden birer senfoni orkestrası müzikseverlerle buluştu.

Asya Orkestra Haftası'nda Yeni Zelanda Senfoni, Jianjin Senfoni, Suwon Filarmoni, Singapur Senfoni, All Kansai ve Moğolistan Devlet Senfoni Orkestrası'nın arasına İDSO'nun dahil edilmesini sağlayan kişi Japonya'nın popüler şeflerinden Kazuhiko Komatsu'ydu. Kansai Filarmoni Orkestrası'nın onursal şefi Komatsu daha önce iki kez Türkiye'ye gelmiş ve İDSO'yu yönetmişti. Önerisi üzerine Japon Senfoni Orkestraları Birliği Başkanı Naomato Okayama geçen yıl Türkiye'ye geldi, İDSO'yu dinledi ve Asya Orkestra Haftası'nın açılış konseri için Tokyo'ya davet etti.

FIRTINA YERİNE İDSO GELDİ

95 kişilik kadrosuyla Japonya'ya giden İDSO, ilk konserini Tokyo'nun dev kültür merkeziyle ünlü metrolarından Ueno'da verdi. 1000 kişilik salondan yükselen coşkulu alkışlarla moral bulan orkestra, ertesi akşam Tokyo Operası Takemitsu Salonu'nda sahneye çıktı. 1800 kişilik salon tıka basa doluydu. Geçen yıl açılış konseri sırasında Tokyo'da büyük bir fırtına yaşandığını anlatan salon yöneticileri bu yıl havanın çok iyi olmasını bizim ‘‘orkestranın uğuru’’ diye değerlendirdi.

İDSO, Kazuhiko Komatsu'nun yönettiği konserde Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçe'sini, Çaykovski'nin Romeo Jüliet Uvertürü ve İtalyan Kapriçyosu'nu yorumladı. F. Liszt'in 1. Piyano Konçertosu'nda genç kuşağın parlak piyanistlerinden Emre Elivar'a eşlik etti. Aralarında müzik eleştirmenleri, Japon Kültür Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğu izleyiciler konçerto yorumundan sonra Elivar'ı, konser sonunda orkestrayı ısrarlı alkışlarla selamladı. İlk yarı Elivar'ın, ikinci yarı ise orkestranın bisleriyle sona erdi. Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Solmaz Ünaydın konserden sonra piyanist Elivar ve şef Komatsu'yu tebrik ederek çiçek verdi. Tokyo Senfoni Orkestrası Müdürü Yoshihiko Yamashita ise tüm müzikçilere orkestrasının simgesini taşıyan sabundan yapılmış piyanolar hediye etti.

30 HAFTADA 60 KONSER

Japonya’daki repartuarıyla dün gece AKM’de 2003-2004 sezonunun ilk konserini veren İDSO bugün 11.00’de konseri tekrarlıyor. Orkestra, mayıs ayına kadar sürecek 30 haftalık yeni konser sezonunda toplam 60 konser verecek. Konserlere yurtdışından Hagai Shaham, Daniel Henrick, Jorge Cardoso, Türkiye'den ise Hüseyin Sermet, Tuncay Yılmaz, Verda Erman, Yelda Kodallı gibi uluslararası virtüözler solist olarak katılacak.

Emre Elivar'ın imzası Brendel'in yanında

Alfred Brendel, Mistislav Rostropoviç, William Christie, Ivan Fischer, Claus Tineman... Tokyo Operası Takemitsu Salonu'nun sahne arkasındaki panoyu dünyaca ünlü bu virtüözlerin imzaları ve mesajları süslüyor. Solistlerin ve orkestra şeflerinin imza attığı panoyu Asya Orkestra Haftası'nın açılışından sonra Piyanist Emre Elivar ve şef Kazuhiko Komatsu da imzaladı.

NAOMOTO OKAYAMA (Japon Senfoni Orkestraları Birliği Başkanı)

Biraz da Doğu'ya bakalım

Modern Japonya uzun yıllardır Batı uygarlığını, müziğini örnek aldı. Oysa orkestra müziği açısından Asya da çok zengin bir kültüre sahip. Asya Orkestra Haftası bu düşünceyle ortaya çıktı. Hedefimiz ülkelerin orkestralarının, genç solistlerinin ve bestecilerinin tanınmasını sağlamak. Klasik repertuara getirdikleri yorum zenginliğini ortaya çıkarmak. Bu yıl Japonya'da kutlanan 2003 Türkiye Yılı'nı gözönüne alarak, tüm masraflarını üstlenip Türkiye'den bir orkestra davet ettik.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle