Gündem Haberleri

  TIME yılın adamını seçti: Giuliani

  Hürriyet Haber
  23.12.2001 - 22:18 | Son Güncelleme:

  Amerikan TİME dergisi, yılın adamı olarak New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani`yi seçti.

  Derginin yılın adamı adayları arasında uluslararası terörist Usame Bin Ladin de yer alıyordu ve çeşitli çevreler Ladin`in "yılın adamı"seçilmesine tepki göstermişlerdi.

  TİME dergisi yazı işleri ekibi Giuliani`yi "2001`in adamı" seçmegerekçelerini şöyle açıkladı:

  "Bize bizden fazla güvendiği, gerektiğinde cesur, gerektiğinde kaba olmasını bildiği, uyumadığı ve görevi başından ayrılmadığı ve çevresindeki tüm acılara rağmen geri yılmadığı için Giuliani`yi yılın adamı seçtik."
     
  BİN LADİN TARTIŞMA KONUSU OLDU
     
  TİME yöneticisi Jim Kelly, açıklamasında, "11 Eylül`ün dev terör darbesi meydana geldiğinde, yılın adamı seçilecek kişinin bununla ilgili olacağını hissettiğini" belirtti.

  Kelly, "TİME editörlerinin, Usame Bin Ladin`i yılın adamı seçip seçmeme konusunu saatlerce tartıştıklarını" da sözlerine ekledi.

  Ancak nihai değerlendirmede editörlerin, "Bin Ladin`in 2001 Eylül`ünde olanlar açısından çok fazla önem taşımadığı" sonucuna vardıkları belirtildi.

  New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani`nin TİME dergisi tarafından yılın adamı seçilmesiyle ilgili olarak ne düşündüğünü açıklayan sözcüsü Sunny Mindel, Giuliani`nin, bu şerefin, ABD`ye yönelik en korkunç saldırı karşısında kahramanlıklarını elden bırakmayan New Yorkluların tümüne ait olduğu kanısında olduğunu" ifade etti.

  TİME dergisinin, kapağında yılın adamı Giuliani`nin resmi bulunan sayısı yarın satışa çıkacak.
     
  GİULİANİ: YENİ SALDIRI BEKLİYOR
     
  Öte yandan Giuliani, "11 Eylül saldırılarından sonra New York`a yönelik yeni bir saldırı daha beklediğini" söyledi.

  İngiliz yayın kurumu BBC`ye demeç veren Giuliani, "bir saldırı daha bekliyorum ve bunun nasıl bir şey olabileceğini, nereye yöneleceğini düşünüyorum. Ayrıca böyle bir saldırıya karşı  yeterince hazırlıklı olup olmadığımızı araştırıyorum" diye konuştu.

  BBC, Giuliani`nin bu demeci, Paris-Miami seferini yapan American Airlines uçağındaki bir yolcunun ayakkabısında patlayıcı bulunduğu yolundaki haberlerin yayınlanmasından önce verdiğine dikkat çekti.

  Söz konusu olayda şüpheli yolcu, mürettebat ve diğer yolcular tarafından etkisiz hale getirilmiş ve uçak Boston havaalanına yönlendirilmişti. Giuliani, BBC`ye yaptığı açıklamada, "New York-Dünya Ticaret Merkezi-İkiz Kuleleri`nde hayatlarını kaybedenlerinkesin sayısının hiçbir zaman bilinemeyeceğini" de söyledi.

  Giuliani, şu anki geçici rakamın 3100 civarında olduğunu belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı