Gündem Haberleri

  THY toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Hava-İş ile THY arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Sendika, yasa gereği 6 iş günü içinde grev kararı alacak.

  Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) ile Türk Hava Yolları (THY) arasında 7 aydır süren 18. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, resmi arabulucu süresinin ''uyuşmazlıkla sona erdiği'' bildirildi.


  Hava-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, THY Genel Müdürlüğü'nde dün yapılan son resmi arabulucu toplantısında, işverenin ''Türk-iş - Hükümet Protokolü'' dışında çözüme yönelik yeterli hiçbir teklif getirmediği belirtilerek, bu nedenle herhangi bir anlaşma sağlanamadığı kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:


  AMAÇ GREV DEĞİL


  ''7 aydır süren THY 18. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde resmi arabulucu süresi uyuşmazlıkla sona erdi. Sendikamız, yasal prosedüre göre arabulucu uyuşmazlık tutanağının taraflara tebliğinden itibaren 6 işgünü içinde grev kararı almak zorundadır. Bu yasal işlemlerle ilgili takvim kesinleştiğinde sendikamız açıklamada bulunacaktır.''


  Amacın kesinlikle grev olmadığı belirtilen açıklamada, ''Ülkemizin turizm gelirlerine en ihtiyaç duyduğu bir noktada işveren sendikası ve THY yetkililerinin bu sorumsuz tutumunu kınıyor ve kendilerini sağduyulu olmaya çağırıyoruz'' görüşüne yer verildi.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı