Gündem Haberleri

  TEM otoyolu Bolu Dağı geçişi Ankara yönünde kapandı

  Mutlu YUCA- Taner BAYAR- Tezcan SOLMAZ/BOLU (DHA)
  08.01.2015 - 08:04 | Son Güncelleme:

  BOLU Dağı’nın TEM ve D-100 Karayolu geçişleri TIR’ların kayması sonucu Ankara yönünde kapandı. Karayolları Bölge Müdürü Mustafa Karademir, TIR’ların yolların kapanmasına neden olduğunu söyledi.

  2 günden bu yana ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği Bolu’daki tatil yarını da kapsayacak biçimde uzatıldı. Bolu Dağı’nda kar yağışı iki günden bu yana aralıksız devam ederken, yeşil alanlarda kar kalınlığı 2 metreye ulaştı. Dün, Bolu Dağı’nın her iki geçişinin Ankara yönü ulaşıma kapanırken, yolların ulaşıma açılmasının ardından araçlar adım adım ilerledi.

  Bugün saat 07.30 sıralarında, TEM’in Bolu Dağı geçişinin Ankara yönü araçların kayması sonucu ulaşıma kapandı. TEM’in İstanbul yönünde ulaşım tek şeritten sağlanıyor. TEM’in Bolu Dağı Tüneli Mevkii’nde dün yolun sağ şeridinde duran TIR’lar gece boyunca devam eden kar yağışı sonucu karların içine gömüldü.

  D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinin Ankara yönü de bugün saat 09.00 sıralarında ulaşıma kapanırken, İstanbul yönünde ulaşım güçlükle sağlanıyor. Karayolları ekiplerinin yaptığı kar küreme ve tuzlama çalışmasına rağmen yol kısa sürede yoğun kar yağışı nedeniyle karla kaplanıyor. Karayolları 4. Bölge Müdürü Mustafa Karademir, 20 araçla ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şöyle dedi:
  "TEM’in Ankara istikameti ulaşıma kapalı durumda. Seyir halindeki tedbirsiz TIR’lar yüzünden yollar kapanıyor. Yolların kapanmasının tek sebebi güvensiz şekilde ilerleyen TIR’lar. Ekiplerimiz yol açma çalışmalarına devam ediyor."

  SERTAVUL GEÇİDİ KAPANDI: 17 İŞÇİ MAHSUR, 1 KİŞİ KAYIP

  Mersin’in Mut İlçesi’nde bulunan Sertavul Geçidi, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Bölgede rüzgar enerji santrali inşaatında çalışan 17 işçinin kaldıkları barakadan ayrılamadıkları, şantiyede görevli 1 kişiden de haber alınamadığı bildirildi.

  Mut İlçesi’nde bulunan Sertavul Geçidi, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. RES inşaatında çalışan işçilerin barakaya sığındığını ve bir kişinin de kayıp olduğu ihbarını aldıklarını belirten Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, ilgili mercilere durumu bildirdiklerini kaydetti. Tipiden dolayı görüş mesafesinin sıfıra indiğini vurgulayan Kaymakam Akyüz, kendi yaptıkları kurtarma çalışmalarının ise hava muhalefeti yüzünden aksadığını söyledi.

  Şantiyede görevli olan ve bir süre önce Sertavul Yaylasına gitmek üzere ayrılan Mahir Ayduran’dan haber alınamadığını, kayıp şahsın aranması için çalışma başlatıldığı öğrenildi. Öte yandan Sertavul Geçidi’nin kapalı olması nedeniyle, araçların Seratul Yaylası’nda bekletildiği bildirildi.

  KARAYOLLARI'NDAN AÇIKLAMA

  Kar ve tipi nedeniyle ülke genelinde bazı yollar ulaşıma kapalı bulunuyor.

  Karayolları Genel Müdürlüğünün günlük yol bültenine göre, Karaman-Mut, Pınarbaşı-Malatya, Pınarbaşı-Gürün-Darende, Pınarbaşı-Kaynar-Şarkışla, Konya-Karaman, Konya-Karapınar-Ereğli, Beyşehir-Seydişehir-Akseki, Cihanbeyli-Kulu, Kütahya-Afyon, İnegöl-Domaniç-Tavşanlı, Konya-Afyon, Ankara-İstanbul (Bolu Dağı Tüneli mevkisi) Şavşat-Ardahan-Çıldır, Bayburt-Aşkale (Kop Dağı), Erzurum-Çat-Karlıova, Tortum-Erzurum, Zara-İmranlı-Refahiye, Çetinkaya-Divriği ve Kangal-Gürün yolları kar ve tipi nedeniyle trafiğe kapandı.

  Kangal-Alacahan-Hekimhan, Eruh-Şırnak, Sivas-Bedirli-Hanlı, Sivas-Ulaş-Kangal, Samsun-Kavak (Samsun-Ankara), Şarkışla-Sivas (Kayseri-Sivas), Aksaray-Nevşehir, Pınarbaşı-Kahramanmaraş ve Karaman-Ereğli yolları kar ve tipi nedeniyle trafiğe kapalı bulunuyor.

  Şırnak- Eruh-Şirvan yol ayrımı Cevizlik-Cevizlik yol ayrımı-Develi, Yahyalı-Mansurlu-Bünyan-Tuzhisar-Gölcük-Çiftlik-Güzelyurt-Akdağmadeni-Akçakışla-Bozhöyük-Kızılcıova-Derinkuyu-Göllük-Çiflik-Altunhisar yollarında kar ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor.

  Yenikorak-Erfelek, Sakız İliç Kemaliye-Arapkir yolları da kar ve tipi nedeniyle trafiğe kapandı.

  Akbez-Kilis yolunun 10. kilometresinde (Sapkanlı Köprüsü) meydana gelen sel tahribatı nedeniyle yol trafiğe kapalı bulunuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı