GeriGündem Telefona su kaçınca pirinç ile kurutulur mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telefona su kaçınca pirinç ile kurutulur mu?

Telefona su kaçınca pirinç ile kurutulur mu?

Telefona su kaçınca pirinçle kurutulduğu ve hatta içinde hiç su kalmayacak seviyeye geldiği hep kulaktan kulağa dolaşır. Peki Telefona su kaçınca pirinçe yatırmak etkili bir yöntem mi? su kaçan telefonu pirinç ile kurutabilir miyiz? İşte bu soruların cevabı ve nedeni

Pirincin nemi hızla emme özelliği olduğundan, suya düşen bir telefonu da onunla kurutmak mümkün. Bunun en etkili yöntemiyse, bir plastik poşete bolca pirinç koyup telefonu da içine atarak ağzını sıkıca bağlamak.

10 saat boyunca bu şekilde kaldıktan sonra poşeti açıp telefonunuzu kontrol edebilirsiniz. Tabii pirinç nemi tamamen alsa bile telefonun tekrar çalışacağının bir garantisi yok. Bu yönteme başvurmadan önce telefonu saç kurutma makinesiyle iyice kurutmak şansınızı biraz daha artırabilir.

Bir diğer yöntem de pirinç yerine saf alkole batırıp bekletmek. Alkol, suyu dışarı atmakla kalmıyor, bir de suyun içerideyken bıraktığı ve telefonun bozulmasına neden olan mineralleri temizliyor. Ancak saf alkol de son derece yanıcı bir madde olduğundan büyük bir dikkatle uygulanması gerek.

popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle