Gündem Haberleri

  TBMM'ye heykeli dikilecek

  ANKA
  07.05.2011 - 14:57 | Son Güncelleme:

  TBMM, yeni dönemde, mimarı Avusturyalı Prof. Clemens Holzmeister’in anıt heykelini dikmeye hazırlanıyor. Anıt heykel Meclis’in bahçesinde bulunan havuzun yanında yer alacak.

  Holzmeister’in anıt heykelinin dikilmesi kararı geçtiğimiz aylarda Meclis Başkanlık Divanı’nda iktidar ve muhalefetin uzlaşması ile alınmıştı.

  Ankara’da başka birçok önemli devlet yapısının da mimarı olan Prof. Holzmeister, 1938 yılında yapılan TBMM Yeni Meclis Binası yarışmasında birincilik elde etti ve binanın yapımına 26 Ekim 1939’da başlandı. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi binanın yapımı için finansal sıkıntılar yaşanmasına neden oldu ve inşaatına belli dönemlerde ara verildi. 1957 yılından sonra inşaata tekrar hız verildi ve bina Ocak 1961’de kullanılmaya başlandı.

  28 yıl önce yaşamını yitiren Holzmeister’in Ankara’daki eserleri arasında TBMM’nin yanısıra, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Orduevi, Genelkurmay binaları ve Güven Anıtı da yer alıyor.

  TBMM Başkanlık Divanı’nın 23’ncü dönemin son aylarında aldığı kararın ardından Meclis, mimarı Prof. Clemens Holzmeister’e 74 yıl sonra vefa borcunu ödeyecek. 23’ncü dönemde iktidar ve muhalefetin ortak kararıyla benimsenen Holzmeister’in anıt heykelinin dikilmesi kararının ardından harekete geçilirken, anıtın dikileceği alanda da hazırlık yapılıyor. 24’ncü dönemin ilk aylarında açılışı yapılması beklenen anıt heykel Meclis’in bahçesinde bulunan havuzun yanında yer alacak.

  CUMHURİYET DÖNEMİNDE YAPILAN HER KAMU ESERİNDE ONUN İZİ VAR

  /images/100/0x0/55eac7f6f018fbb8f8964eff1886'da Avusturya'da doğan Holzmeister’in Türkiye'ye gelişi bir trajediye dayanıyor. Nazi zulmünden kaçan 800'e yakın sanatçı ve bilimadamına Atatürk’ün isteği doğrultusunda Türkiye kucak açmıştı. Yahudi asıllı olan Holzmeister de Viyana'dan ayrılarak İstanbul'a yerleşmişti. 1983'te vefat eden Prof. Dr. Holzmeister, Atatürk'ün yakın ilgi gösterdiği isimler arasındaydı. Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapılan hemen her kamu eserinde onun izleri bulunuyor. Holzmeister’in eserleri arasında Çankaya Köşkü, Meclis, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, Yargıtay, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı binaları, Harp Okulu, Güven Anıtı, Ulus Merkez Bankası, Vilayet Meydanı, Ulus Emlak Bankası, Bayındırlık Bakanlığı binaları da bulunuyor. ‘Devlet Mahallesi Mimarı’ olarak bilinen Holzmeister, yaşamı boyunca toplam 673 esere imza attı.

  TBMM BİNASININ YAPIMINA 1939’DA BAŞLANDI, BİNA 1961’DE KULLANILMAYA BAŞLANDI

  11 Ocak 1937’de TBMM tarafından "anıtsal bir değer taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti'nin devamlılığına ve yirminci yüzyılın mimari karakteristiklerine uygun" yeni bir meclis binasının yapımı için bir yarışma düzenlenmesine karar verildi. 14 projenin katıldığı yarışmada jüri üç projeyi birincilik ödülüne layık gördü. Ancak yapımı için Atatürk'ün de beğenisini kazanan Clemens Holzmeister'in projesinde karar kılındı. Binanın yapımına 26 Ekim 1939’da, görkemli bir törenle başlandı. İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi binanın yapımı için finansal sıkıntılar yaşanmasına neden oldu ve inşaatına belli dönemlerde ara verildi. 1957 yılından sonra inşaata tekrar hız verildi ve bina Ocak 1961’de kullanılmaya başlandı. Yeni Meclis toplamında 475 bin 521 metre karelik bir arazi üzerine kuruldu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı